Novinky ze stáje Voltcraft – dvojice univerzálních nabíječek pro běžné i speciální akumulátory

Datum 01.08.2020

Těžko byste hledali dva rozdílnější přístroje. Menší Voltcraft IPC-4 je pro maximálně čtyři články, v určité konfiguraci dokonce jen pro jeden, ovšem dokáže pracovat s mnoha chemickými systémy akumulátorů a každou část procesu nabíjení či vybíjení můžete mít dokonale pod kontrolou.

Voltcraft BC16

Ten větší – Voltcraft BC16 – je pravý opak. Nacpete do něj až 18 akumulátorů a o nic dalšího se starat nemusíte. K dispozici je totiž jen nabíjení předem daným proudem s automatickým ukončením. Nabíjet dokáže jen nejpoužívanější typy článků NiMH, tedy AA, AAA a k tomu ještě devítivoltové bloky, které ovšem mohou být nejen nikl-metal-hydridové, ale i lithiové.

Nabíječka hlídá každou šachtu zvlášť, což je patrné na velmi jasném displeji s efektním modrým podsvícením. Nabíjecí proudy jsou 500 mA pro články AA, 250 mA pro tři A a 100 mA pro devítivoltové bloky. Tyto proudy nabíječka zvládá i při plném obsazení nabíjecích šachet, protože napájecí adaptér má výkon 24 Wattů a nabíječka si při plném obsazení bere necelých 15 Wattů.

No, a to je vlastně všechno, co se o této nabíječce dá říct.

Voltcraft IPC – 4

Zato o IPC-4 se se toho dá napovídat spousta. Tak zaprvé je to nejnovější a nejpokročilejší přírůstek řady nabíječek, kterou odstartoval legendární model Voltcraft IPC-1. Mimochodem ten stále patří mezi nejprodávanější a nejoblíbenější inteligentní nabíječky komerčních článků od Conrada a já jsem ji taky asi deset let měl.

Í pé cé čtyřka je velmi kompaktní a má velký grafický podsvícený displej, díky němuž můžete nastavovat všechny možné parametry nabíjení a vybíjení článků, současně poskytuje vyčerpávající informace o právě probíhajícím či už skončeném procesu, a navíc dokáže zobrazit graf jeho průběhu. Ovládání je dotykové pomocí tří piktogramů.

Nabíječka umí nabíjet konstantním proudem i konstantním napětím, takže dokáže nabít jak články nikl-kadmiové a nikl-metal-hydridové, tak nikl-zinkové a lithiové včetně železo-fosfátových a článků se zvýšeným napětím.

Vedle nejčastějších velikostí článků dvě A a tři A a jejich ekvivalentů o délce 44 a 50 milimetrů, dokáže pojmout také články o délce 65 mm, mezi které patří frekventovaný typ 18650, ale také tenčí 14650 a tlustší 26650. Ovšem díky adaptéru můžete nabíjet také velké články typu C a D.

Toto video nemá suplovat návod k použití, takže jen obecně zmíním, že v každé šachtě můžete nezávisle nabíjet jiný typ akumulátoru a nastavit libovolný režim – samozřejmě normální nabití, dále vybití na bezpečné napětí, cyklus pro dosažení maximální kapacity a zjištění kapacity článků, oživení hluboko vybitých niklových článků a program pro uskladnění lithiových článků.

Šikovné podle mě je, že po skončení programu nemusíte článek ze šachty vyndávat, abyste případně mohli zvolit znovu stejný či jiný program. Stačí jen na chvilku přidržet prst na prostředním piktogramu a ocitnete se v menu.

Další možnosti jsou v servisním menu, kde můžete zvolit, jestli se má po vložení článku vše nastavit a po určitém čase spustit samo, nebo počkat na vaše potvrzení. Mezi zobrazením hodnot pro jednotlivé šachty můžete přepínat ručně, nebo nastavit automatické střídání po pěti nebo deseti sekundách. Vychytané je, že se záložky přesunou do svislé či vodorovné polohy v závislosti na poloze vložených článků.

Samozřejmostí je ochrana proti zkratu a proti přepólování.

A maximální nabíjecí proud je až 3 A. Při rychlém nabíjení i vybíjení se automaticky spouští chladicí ventilátor, takže tyto operace nedoporučuji provádět večer v ložnici.

Vybíjecí i nabíjecí proud lze nastavovat individuálně pro každou šachtu v krocích po jedné desetině ampéru čili sto miliampérech. Díky jemnému nastavení proudů je možné simulovat normované podmínky pro zjišťování skutečné kapacity článků.

Schválně jsem si proto od Conrada objednal jejich vlajkové lodi NiMH z řady Conrad Energy ve velikosti C a D s obrovskou nominální kapacitou. Zajímalo mě totiž, zda při vybíjení podle normy proudem 0,2 C odevzdají deklarovanou energii. A jak to dopadlo? Článek C hned v prvním cyklu odevzdal přes 5 Ah a článek D dokonce 10,75 Ah. U nových článků je ale zapotřebí nechat proběhnout několik cyklů, než dosáhnou plné kapacity, a pak teprve měřit, takže jsem využil funkce Activation a pak byly hodnoty ještě o něco lepší.

Jedinečná v této kategorii je schopnost zobrazit vnitřní odpor článků, což zasvěcencům prozradí mnohé o kondici článků. Obecně platí, že čím menší vnitřní odpor je, tím vyšší proud je článek schopen dodat.

Nabíječka tedy není určena pro nabíjení velkého počtu článků, ale díky svým schopnostem může kromě běžného nabíjení posloužit také jako diagnostická stanice, která si poradí se spoustou běžných i speciálních článků.

Voltcraft IPC-4 je tedy ideální pro takové nevěřící Tomáše, kteří stále něco testují a prověřují. Já bych ale užil i BC16, protože spotřebu akumulátorů velikosti AA, AAA i devítivoltových bloků mám v domácnosti mírně řečeno nadstandardní.

Dny teplárenství 700 x 200 px

Napsat komentář