Největší svítíci šperk na světě s kabely LAPP

Datum 08.08.2020

Česká sklářská společnost Lasvit vytvořila pro tichomořský hotel Imperial Pacific největší svíticí šperk na světě. Monumentální svítidlo ve tvaru dvou vlnících se draků nad hlavami návštěvníků vznikal tři roky. Dohromady draci váží 40 tun a každý z nich je dlouhý 32 metrů. Jejich těla pokrylo 2,5 milionu křišťálů, které se na kovové šupiny vyplétaly ručně kámen po kameni. Inspirací pro toto úctyhodné dílo se stal klasický výjev z čínské mytologie – dva draci peroucí se o planoucí perlu.

„Tento projekt je tím největším, co jsme kdy vyrobili. Posunuli jsme díky němu hranice toho, co lze ze skla a kovu vyrobit. V tomto projektu jsme museli spojit dvě tradiční řemesla – sklářství a kovářství. Využili jsme hluboké znalosti z obou oborů a výsledek obohatili o nejmodernější technologie,“ řekl k projektu Leon Jakimič, majitel a prezident společnosti.

Tradiční řemesla obohacená o nejmodernější technologie

Broušené kameny nezáří jen samy o sobě, ale jsou také podsvícené programovatelnými LED moduly, které jsou řízeny a napájeny konektory EPIC® SENSOR M12 společnosti LAPP. Těchto konektorů je v celé instalaci použito téměř 7000. Pro napájení jsou použity kabely LAPP – zejména bezhalogenová verze ÖLFLEX® CLASSIC 110, dále vodiče Multi-Standard SC 2.1 a v neposlední řadě i vývodky, převážně SKINTOP® ST-M zpěvněné sklolaminátem pro vysokou mechanickou stabilitu. Všechny LED moduly lze jednotlivě ovládat počítačem a každý drak tak může na povel majitele hotelu „převléct kůži“ například z růžové na zelenou. Povrch dračích těl je jako obrovská obrazovka. Během montáže nosné konstrukce i následné instalace pláště a vnitřní elektrické výstroje se technici mohli pohybovat uvnitř plastiky. Celkově tak někteří pracovníci týmu na místě strávili až dva měsíce.    

Dostatečná bezpečnost konstrukce

Nosným prvkem každého draka je dutá prostorová trubková konstrukce s kruhovými příčnými výztuhami, která tvoří kompletní tvar a linii těla draka. Tato konstrukce splňuje dvě základní podmínky pro montáž a údržbu – průchodnost konstrukce (včetně transportu vnitřních rozvaděčů) a možnost výměny jednotlivých šupin. Ostrov Saipan leží v seizmicky aktivní oblasti, a tak musí draci vydržet i případné zemětřesení. „Konstrukce musela být pružná a zároveň co nejlehčí. Draci, jak jsou nyní, vydrží otřesy o síle až sedm stupňů Richterovy škály,“ vysvětlil jednatel a ředitel pro technologie a inovace společnosti Martin Šikola.    

Lasvit je česká sklářská a designérská společnost, která inspiruje svět svými dech beroucími skleněnými instalacemi na zakázku i unikátními kolekcemi svítidel, stolního a nápojového skla a uměleckých skleněných objektů. V Lasvitu se setkávají talentovaní umělci a rodí neotřelé nápady. Zakladatel společnosti Leon Jakimič řídí společnost s respektem ke sklářským tradicím, ale také s nehynoucím nadšením pro moderní technologie a odvážné designy. Už od založení v roce 2007 se Lasvit drží své vize: přinášet krásu, štěstí a kus Česka zákazníkům z celého světa. Kreativním ředitelem Lasvitu je známý český designér Maxim Velčovský.
Společnost LAPP Czech Republic se sídlem v Otrokovicích je předním dodavatelem značkových produktů v oblasti kabelové a spojovací technologie. Portfolio společnosti zahrnuje vysoce flexibilní ovládací a propojovací kabely i do drsných provozních podmínek, systémy pro přenos dat a průmyslový ethernet, průmyslové konektory, kabelové vývodky, systémy pro ochranu a vedení kabelů a označovací systémy. Společnost se také zabývá systémovým řešením na míru a zákazníkům, kteří preferují kompletní řešení v podobě kabelových svazků, poskytuje LAPP návrh řešení a kompletaci. Tyto svazky jsou použitelné bez dalších úprav. Výroba probíhá ve výrobním závodě v Otrokovicích.
Dny teplárenství 700 x 200 px

Napsat komentář