Nejlepší aplikací energetického řetězu je šestivřetenový soustruh

Datum 11.08.2020

8 energetických řetězů igus, 64 kabelů a 73 hadic – to je ve zkratce popis nejlepší aplikace energetických řetězů na světě. Jde o šestivřetenový soustruh pro současné obrábění několika obrobků, který sestrojila italská firma Gildemeister Italiana SpA. Cenu Vector Award za nejlepší aplikaci energetických řetězů každé dva roky vyhlašuje společnost igus. Letos odborná porota složená ze zástupců odborných časopisů, průmyslu i výzkumných institucí posuzovala 266 projektů z 32 zemí.

Srdcem vítězného zařízení je buben se šesti vřeteny pro současné obrábění několika obrobků. Buben posouvá obrobky k nástrojům rychle a velice přesně. Každá ze šesti vřeten se dostane na další pozici za pouhých 0,65 sekundy. Aby se vřetena vrátila do výchozí polohy po dokončení obrábění na šesti stanicích, musí se buben otočit o 300 stupňů. To zvládne jednotka vážící přes tři tuny za pouhou sekundu.

„Největší výzvou aplikace bylo vyřešit bezpečný systém dodávky energie pro všech šest vřeten. Řešením je jedinečný systém dodávky energie, který se otáčí s bubnem a umožňuje lineární pohyby vřetenových bubnů. V automatickém vícevřetenovém soustruhu se používá celkem 8 energetických řetězů igus, 64 kabelů a 73 hadic,“ říká Jan Švarc z firmy HENNLICH, která v Česku společnost igus výhradně zastupuje.

Vítězem letošní ceny Vector Award získala aplikace šestivřetenového soustruhu pro současné obrábění několika obrobků, který sestrojila italská firma Gildemeister Italiana SpA. (Zdroj: HENNLICH/igus)

Stříbro a bronz putují do Rakouska a Německa

Stříbro si odnesla rakouská společnost AlpinaTec GmbH za projekt GESTRA pro Fraunhoferův institut. GESTRA je radarový systém, který se používá k vyhledávání a mapování pozůstatků vesmíru. Používá složitý rotační systém dodávky energií speciálně navržený pro azimutovou osu a dvoustranný systém s dvojitým řetězem pro výškově nastavitelnou osu. Bronz získala německá firma Grenzebach Maschinenbau za řešení pro stroj na třecí svařování promíšením (FSW). Firma kreativně využila ve stísněných instalačních prostorech bezpečné propojení twisterbandu s energetickým řetězcem R4.

Přesně před deseti lety získala ve stejné soutěži zlato aplikace společnosti HENNLICH v hnědouhelné elektrárně Tušimice. I po deseti letech jde o nejdelší energetický řetěz na světě o délce šesti fotbalových hřišť.

Letos igus poprvé udělil cenu Zelený vektor. Cenu získal stroj firmy Drop Water Co, který plní biologicky rozložitelné nádoby. Druhým vítězem se stala společnost Huber SE, jejíž čistič kalů využívá solární energii pro vysoušení splaškových kalů pro úpravu pitné vody pro půl milionu lidí. Dodávky energie do automatického stroje zajišťují 128 jednotek propojených energetickými řetězy igus s kabely Chainflex v délce 100 metrů.

První „Zelené vektory“ získaly společnosti Drop Water Co a Huber SE za své ekologické aplikace energetických řetězů. (Zdroj: HENNLICH/igus)
Společnost HENNLICH je důležitým partnerem pro společnosti ze strojírenského, automobilového, chemického, papírenského či důlního průmyslu. Bohaté zkušenosti má s dodávkami komponentů i celých systémů pro výrobce oceli, energií, investičních celků a hydrauliky. Zaměřuje se také na dynamicky rostoucí obor životního prostředí, zabývá se například instalacemi tepelných čerpadel. Na domácím trhu působí od roku 1991.
Litoměřická firma je součástí evropské skupiny HENNLICH. Historie skupiny HENNLICH sahá do roku 1922, kdy v severočeském Duchcově založil Hermann A. Hennlich firmu specializovanou na dodávky pro strojírenství a doly. Od konce války společnost sídlí v rakouském Schärdingu. Po roce 1989 rozšířila aktivity i do dalších zemí střední a východní Evropy. S více než 610 spolupracovníky působí v 18 evropských zemích.
Dny teplárenství 700 x 200 px

Napsat komentář