
Jističe BONEGA® řady DPN – konec zdlouhavé lokalizace poruchy v obvodech s předřazeným jedním proudovým chráničem
30.04.2021Rozšíření povinného použití proudových chráničů bezesporu přispělo k vyšší bezpečnosti a ochraně zdr...
Datum 01.09.2020
V odborné veřejnosti panuje shoda, že ideální ochrana elektrických obvodů nastane, když je každý okruh chráněn samostatným jističem a proudovým chráničem. Zamezí se tak součtu reziduálních proudů z několika obvodů. Takové řešení kombinovaných přístrojů již existuje ve dvoumodulovém provedení celá řada. Jde o tzv. 2P RCBO, někdy nazývaných také jako „chráničojistič“ či „jističochránič“. Tato dvoumodulová konstrukce je však vhodná zejména pro průmyslové užití, neboť zabírá relativně mnoho místa v rozváděči. V roce 2011 přišla firma BONEGA na trh s unikátním až 15 kA provedením tohoto dvoumodulového přístroje (PEP 15PJ) a navíc s unikátní signalizací poruchy jističe a chrániče pomocí dělené páčky.
Miniaturní provedení v jednomodulové šířce odpovídající normě ČSN EN 60898 (vhodné pro bytovou výstavbu) však se skutečně vyhovujícími parametry doposud nebylo. Vývojový tým společnosti to přijal jako velkou výzvu a jako první na světě společnosti BONEGA přinesl takovýto plnohodnotný kombinovaný přístroj (chráničojistič) jen ve velikosti běžného jističe.
Na rozdíl od dosavadních konkurenčních přístrojů chráničojistič BONEGA PEP-6PJe skutečně dosahuje díky celosvětovým patentům vypínací schopnosti schopnosti 6 kA až do 32 A jmenovitého proudu, což je při takové miniaturizaci naprosto unikátní.
Podobné výrobky v těchto rozměrech nedosahují ani normou povinné vypínací schopnosti 4,5 kA a neměli by být vůbec na trhu. Za zamlčení této informace (musí být součástí potisku přístroje) byly takové neodpovídající přístroje staženy z některých evropských trhů.
Vyhodnocení reziduálního proudu je u chráničové části tohoto 1P RCBO BONEGA elektronické a přístroj odpíná i nulový vodič. Ovládání středního (pracovního) vodiče “nuláku” probíhá tak, že při zapínání dojde nejprve k sepnutí “N” a pak teprve fáze a při vypínání dochází nejdříve k odpojení fáze a pak teprve “N”. Je to z důvodu vyšší bezpečnosti. “N” obvod tak chrání již od první fáze sepnutí až do skončení vypnutí.
Přístroj dokáže pomocí patentované mechaniky upozornit na to, že k vypnutí nedošlo ručně, ale díky vzniklé poruše v obvodu (pomocí středové pozice vypínací páčky).
Jak je toho dosaženo? V přístroji je implementován malý varistor, který zvládá dříve popisovaný stupeň “ D”, nově označován jako stupeň III. Nenahradí pochopitelně stupeň II či dokonce stupeň I, ale jistě ochrání spotřebiče před malým přepětím. Pokud navíc takovému elektrickému obvodu předchází stupeň I a stupeň II, tak se tímto přístrojem docílí velmi spolehlivé napájení. V obvodech chráněných proudovým chráničem s nadproudovou ochranou BONEGA tedy není nutná přepěťová ochrana typu D (III).
Jak je zajisteno vypnuti pri pri prepeti N-Pe- to vedou do FI 3 draty? BTW v bytovem rozvadeci jsem se jeste s Ik nad 4,5 KA nesetkal.