S napětím sledujeme nejnovější trendy a proud informací posíláme k vám…

Roboty mikroskopických rozměrů „chodí“ díky laserové technice

Datum: 07.09.2020

Mikroskopic robot

Výsledek spolupráce vedené na Cornellově univerzitě jsou první mikroskopické roboty, obsahující polovodičové komponenty, což je umožňuje ovládat pomocí standardních elektronických signálů. Tyto roboty, zhruba o velikosti trepky, jsou základem pro vytváření ještě složitějších verzí, které využívají inteligenci založenou na křemíku, mohou být hromadně vyráběny a mohou jednoho dne cestovat lidskou tkání a krví.

Noví roboti jsou tlustí asi 5 µm (0,000 001 metru), široký 40 µm s délkou od 40 do 70 µm. Každý robot se skládá z jednoduchého obvodu vyrobeného z křemíkové fotovoltaiky – která v podstatě funguje jako trup a mozek – a čtyř elektrochemických ovladačů, které fungují jako nohy.

Navzdory špičkové technologii ale roboti pracují s nízkým napětím (200 milivoltů) a nízkým výkonem (10 nanowattů) a při své velikosti zůstávají silní a robustní. Vyráběni jsou pomocí standardních litografických procesů. Asi 4 miliony robotů se vejdou na silikonovou destičku o průměru 10 centimetrů.

„Tento průlom v oblasti výzkumu poskytuje vzrušující vědeckou příležitost pro zkoumání nových otázek týkajících se fyziky aktivních látek a může nakonec vést k futuristickým robotickým materiálům,“ řekl Sam Stanton, programový manažer Armádního výzkumného úřadu, která výzkum podpořila.

Zdroj: Nature

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

16 − pět =