Rozhovor s architektem Lukášem Janoutem: S klienty mluvím o mojí zkušenosti s Loxone
17.02.2023Lukáš Janout s rodinou spoléhají ve svém rekonstruovaném bytě na chytrý systém Loxone. Architekt tak...
Datum 20.11.2020
To, že jde o skutečně revoluční počin, dokazují například tato fakta:
Produkt rakouského výrobce Loxone kombinuje vysoký výpočetní výkon, množství inteligentních funkcí a 4 výstupy zesilovače. Systém je modulární, a je tedy možné jej bez omezení rozšiřovat. Díky svým kompaktním rozměrům, jednoduché montáži na DIN lištu a konfiguraci prostřednictvím programu Loxone Config (zdarma) je časově a lidsky náročná instalace multiroom audio minulostí.
V kombinaci s vestavěnými reproduktory, které dodává i Loxone, může být audio systém téměř neviditelně integrován do instalace budovy. Napájení je 24 V DC. S cenou 10 999, – bez DPH se 4 zónami je Audioserver řešením dostupným pro každého zákazníka.
1 jednotka Audioserveru má 4 výstupy zesilovače s výkonem 50 W. Ty lze využít v režimu stereo nebo stereodownmix a libovolně seskupovat. Už s 1 Audioserverem tak lze vytvořit až 4 100% synchronní a volně kombinovatelné zvukové zóny (místnosti). Ty mohou hrát stejné nebo různé zdroje hudby.
Audioserver od Loxone pracuje spolehlivě a bez problémů na pozadí – 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Je velmi energeticky efektivní a například v době nečinnosti spotřebuje pouze 2 W a je připraven reagovat bez zpoždění.
Audioserver může být rozšířen až o 10 Stereo Extensions, což znamená až 20 dalších výstupů s vlastním zesilovačem. Stále 100% synchronní díky speciálně vyvinuté komunikaci Tree Turbo.
Pokud je potřeba, není žádný problém používat ve stejné síti několik Audioserverů. Tímto způsobem můžete rozšířit systém o libovolný počet reproduktorů a ty volně sdružovat do zón. Každá zóna může současně hrát různý zdroj hudby a být samostatně ovládána. Nebo může klidně 100 reproduktorů hrát současně totéž. Uživatel může vše ovládat jedním tlačítkem či dotykem v aplikaci.
Audioserver i Stereo Extension má digitální výstup SPDIF, takže může vysílat zdroj do externího systému, například 5.1 ozvučení v obývacím pokoji. Audioserver má dále i vstup line-in, výstup line-out a také USB a Micro SD slot pro úložiště hudby. Přehrát umí kromě lokálních souborů (včetně bezztrátových) také síťové zdroje, internetová rádia (součástí je služba TuneIn) a nejrozšířenější službu Spotify.
Specializované systémy na ozvučení budov mají obvykle náročnou obsluhu pomocí složitých pultů nebo softwaru. Loxone u Audioserveru perfektně využil své dlouholeté zkušenosti z oblasti inteligentní domácnosti a nabídl i u takto pokročilého řešení uživatelsky přívětivou a nenáročnou obsluhu.
U Loxone je zvykem, že složité zástupy různých ovládacích prvků nahradí jednoduché ovládání. V každé místnosti stačí jedno tlačítko. Tento koncept počítá i s audiem a každý si ho osvojí během chvíle. Samozřejmostí je také ovládání prostřednictvím aplikace. Na vše v budově včetně hudby stačí přitom jedna. Umožňuje mimo jiné ovládání celé budovy z jednoho místa, sestavit si vlastní seznam skladeb, používat streamovací služby, měnit nastavení a tak dále.
Všechny funkce jsou od Loxone již naprogramované a připravené k použití. Ke konfiguraci se používá bezplatný program Loxone Config. V jednoduchém drag & drop rozhraní je možné libovolně kombinovat výstupy, slučovat různé zóny, nastavovat velmi komplexní logiky a v případě potřeby si je později upravit. Díky tomu je konfigurace i těch největších projektů a kombinací zón jednodušší než poskládat puzzle. Není nutná znalost programování. Fyzické zapojení hraje pouze vedlejší roli.
Audioserver do budovy samozřejmě přináší mnohem více než jen hudbu.
Mezi vlastnosti patří funkce akustického alarmu. Díky hlasitému a zřetelně slyšitelnému tónu jsou lidé v budově včas informováni o hrozících nebezpečích při vloupání, úniku vody nebo požáru ve všech požadovaných zónách.
Každou zprávu, kterou systém vygeneruje nebo si uživatel nastaví, může Audioserver přečíst a přehrát v určených zónách. Zejména v oblasti asistovaného bydlení je to velmi užitečná funkce, která zaručuje větší svobodu a nezávislost.
Pokud naopak upřednostňujete vlastní hlas nebo spontánně oznamujete důležité informace, ať už doma nebo v jiné budově, můžete jednoduše nahrát svou hlášku na Audioserver prostřednictvím aplikace a přehrát v jakékoli místnosti. Samozřejmě i na cestách.
Potom v dětském pokoji zazní „Otec se vrací domů” nebo je v příslušných kancelářích: „Schůze oddělení marketingu v místnosti 2”.
Nový hardware dokáže zvládnout i velmi jemné tóny. Pokud nechcete, aby vás ráno vzbudil příliš hlasitý a nepříjemný budík, můžete si zvolit, abyste byli probuzeni příjemnou hudbou podle vašich představ. Díky automatizaci budov se toho dá dosáhnout i v kombinaci s inteligentním stíněním, například s pomalu rozevírajícími se roletami a propouštěním vnějšího světla do místnosti.
Audioserver funguje spolehlivě i jako inteligentní zvonek. Přehraje zvukový signál v jakékoli místnosti. Pokud jsou obyvatelé na zahradě, signál se může přenášet například do externích reproduktorů. Pokud se ve večerních hodinách ohlásí návštěva, děti nebudou rušeny zvukem ze zvonku, aby mohli nadále spát. A na večírku se příchozí hosté nebudou muset obávat, že přes hlasitou hudbu nebude slyšet jejich zvonění na zvonek.