Spotřeba elektřiny v roce 2020: Nejprve výrazný propad, pak návrat k normálu

Datum 13.01.2021

Spotřeba elektřiny je vždy výrazným indikátorem ekonomické aktivity. Proto je s podivem, že zejména v druhé polovině uplynulého roku její hodnoty nekorespondují s dopadem pandemie na růst HDP, jak ukazuje analýza odborníků ze společnosti Amper Meteo.

Během jarní vlny pandemie ve druhém čtvrtletí spotřeba elektřiny mezikvartálně dramaticky poklesla (-9,9 %), což nepochybně odráží výrazný hospodářský propad. Největší pokles se projevil v týdnu od 20.4.2020, kdy dosáhl -14,4 %. Situace se začala měnit až na začátku prázdnin, kdy meziroční rozdíl činil cca -3 %. Od té doby nabrala spotřeba vzestupný trend a odchylka se postupně zmenšovala. Ve třetím kvartálu činil průměrný rozdíl -1,8 % a v posledním kvartálu již jen -1,0 %.  Změny mezi jednotlivými čtvrtletími uplynulého roku pak vycházejí takto:

Q2/Q1 = -9,93 %

Q3/Q2 = +8,42 %

Q4/Q3 = +1,31 %

Během první vlny, tj. od dubna do září, se krize významně projevila na spotřebě v nočních hodinách (22-06 h), kdy zřejmě některé podniky zrušily třísměnný provoz a poklesla také spotřeba v dopravě. Následně pak už i noční spotřeba víceméně kopírovala poklesy během dne. Zajímavé přitom je srovnání vývoje spotřeby elektřiny s aktuálními údaji ČSÚ o vývoji HDP. 

„Například meziroční propad HDP o 5% ve třetím čtvrtletí je mnohem vyšší než pokles spotřeby elektřiny, který oproti stejnému období roku 2019 činí pouhých 1,8%,“ vysvětluje Jan Palaščák, šéf skupiny Amper, jíž je Amper Meteo součástí. „Na spotřebě elektřiny se zřejmě projevilo také mírně chladnější počasí s vyšší oblačností, které však nemohlo způsobit tak výrazný rozdíl. Je zde tak solidní pravděpodobnost, že se česká ekonomika přes všechny komplikace prozatím vyhne recesi, tedy mezikvartálnímu poklesu HDP dvě čtvrtletí po sobě.

Marek Němec, graf: Amper Meteo
Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář