Nový robolink IP44: Robot, který odolává vodním živlům

Datum 25.01.2021

Díky bezmazné a koroziodolné kombinaci polymeru a nerezové oceli má nový robolink stupeň krytí IP44. FOTO: Archív Hennlich

Vlhké a mokré prostředí přispívá k rychlé degradaci mechanických částí robota. Tato skutečnost inspirovala firmu igus, zastoupenou u nás spoečnosti HENNLICH, k rozšíření svého programu nízkonákladové automatizace. Nové robotické rameno robolink IP44 snadno plní jednoduché úkoly a zároveň snese kontakt se stříkající vodou. Využití najde v potravinářském, chemickém a farmaceutickém průmyslu nebo při čištění nádrží a cisteren, a to i ve venkovním prostředí.

“Během rozhovorů s našimi zákazníky se ukázalo, že mnoho z nich hledá ekonomicky dostupné řešení pro prostředí se stříkající vodou, například při odstraňování emulzí,” vysvětluje Tomáš Vlk, produktový manažer pro dry-tech ze společnosti HENNLICH. 

Firma igus proto vyvinula robota, který se hodí právě pro tyto účely. Nový robolink těží z výborných vlastností dvou materiálů: nerezové oceli a vysoce výkonných polymerů. „IP44 je první robot z dílny firmy igus, u kterého jsou části ramene vyrobeny z nerezové oceli V2 a V4 a kloubové spoje z prověřených bezmazných tribopolymerů,“ doplňuje Tomáš Vlk.

Stříkající voda nepředstavuje pro robolink IP44 žádný problém.
FOTO: archív Hennlich

Právě díky bezmaznosti si uživatel nemusí pořizovat dodatečné zakrytování, protože nedochází k vymývání maziva a jeho úniku do prostředí. Nový robolink splňuje stupeň krytí IP44, je tedy chráněný proti stříkající vodě. Unese zátěž až 3 kg, má dosah 790 mm v pěti osách při výkonu 7 picků za minutu. Díky použití motorů s enkodérem se stupněm krytí IP65 může být tento robot používán i pro venkovní aplikace. Další možnosti využití jsou aplikace v potravinářském, chemickém a farmaceutickém průmyslu nebo čištění nádrží a cisteren.

Martin Jonáš

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář