GM: Nové baterie sníží ceny elektromobilů a zvýší jejich dojezd

Datum 26.01.2021

Společnost General Motors uvádí, že nadcházející průlom v chemickém složení baterií sníží ceny jejich elektrických vozidel a ty se pak během pěti let cenově srovnají s těmi se spalovacím motorem.

Tento nový typ baterií také zvýší dojezd na jedno nabití až na 700 km. Oznámení společnosti GM patří mezi řadu nedávných bodů zvratu urychlujících přechod od vozidel s vnitřním spalováním k elektrickým, uvedl hlavní analytik společnosti Guidehouse Insights Sam Abuelsamid. Firmy Ford a Fiat Chrysler nedávno oznámily plány na výrobu elektrických vozidel a komponentů v kanadských továrnách a Volkswagen, světově nejprodávanější automobilka, zvyšuje výdaje na uvedení nových elektrických modelů na trh.

Vývoj v elektromobilitě se zrychluje se stále se zpřísňujícími vládními předpisy týkající se znečištění ovzduší – Kalifornie a Velká Británie nedávno oznámily plány na zákaz prodeje nových vozidel se spalovacím motorem za 10 až 15 let. Nově zvolený americký prezident Joe Biden pravděpodobně obnoví vládní regulace týkající se spotřeby fosilních paliv, které byly zrušeny prezidentem Donaldem Trumpem, přičemž Biden slibuje utratit miliardy za podporu elektrických vozidel a rozšíření nabíjecí infrastruktury.

Nový typ bateriových článků, který nyní prochází testy v laboratoři technického centra GM v Detroitu, může pojmout dvakrát tolik energie než současné baterie elektrických vozidel společnosti GM. Baterie budou také stát o 60 % méně než současné baterie v elektrickém autě Chevrolet Bolt, podle vyjádření Douga Parkse, výkonného viceprezidenta GM pro vývoj produktů.

V bateriích se budou používat lithium-metalické anody a nové bateriové články bude používat také společnost Honda, která uzavřela partnerství s GM a dodavatelem bateriových článků LG Chem z Koreje. Parks uvedl, že příští generace baterií GM, která se má dostat na trh již letos, sníží náklady na výrobu elektrických vozidel. Prozradil také, že GM bude vyrábět své vlastní baterie, aby využilo úspory z rozsahu (economy to scale), protože se prodává stále více elektroaut.

Společnost General Motors by měla překonat svůj předchozí cíl prodat po celém světě 1 milion elektrických vozidel do roku 2025, uvedla generální ředitelka Mary Barra. Prohlášení GM přišlo dva měsíce po podobném oznámení šéfa Tesly Elona Muska. Loni v září uvedl, že společnost pracuje na nové technologii, která umožní, aby byly elektrické vozy ještě dostupnější a byly schopné na jedno nabití cestovat na podstatně delší vzdálenosti. Řekl, že nové baterie nemusí být připraveny na velkoobjemovou výrobu do roku 2022 a na trh tak může přijít Tesla se základní cenou 25 000 dolarů.

Účetní a poradenská firma Deloitte předpovídá, že do roku 2030 celkový prodej plně elektrických a plug-in hybridních vozů překročí 30 milionů, což je 32% celosvětového prodeje nových vozidel. Společnost odhaduje, že prodej plně elektrických vozidel bude 25 milionu, tedy 80 procent z celkového počtu.

René Pajurek, foto: archív General Motors

Výstava Volty 700 x 200 px

Komentáře k článku (1)

  1. Bingo. Ještě informace o likvidaci baterií, zda trvá vlastnost elektroaut, že nejdou při poruše odtáhnout – musí se naložit. A bude zbývat dořešit výstavbu zdrojů elektřiny, protože jinak by sítě nedokázaly nabíjet taková kvanta elektroaut najednou.

Napsat komentář