Zelená revoluce: HENNLICH recykluje použité energetické řetězy

Datum 17.02.2021

HENNLICH ve spolupráci s firmou igus začal od zákazníků odebírat vyřazené plastové energetické řetězy všech značek, tedy nejen od firmy igus. Vše pak odesílá na recyklaci. Ze vzniklého granulátu firma igus vyrábí nové energetické řetězy. Za odebraný vysloužilý energetický řetěz zákazník získá poukázku s finanční hodnotou, kterou lze při nákupu nového energetického řetězu odečíst z celkové ceny nové dodávky. Grafika: Archív Hennlich

Novou službu začala poskytovat strojírenská společnost HENNLICH ve spolupráci se svým německým partnerem, firmou igus. Firmy od zákazníků odeberou vyřazené plastové energetické řetězy všech značek, tedy nejen od firmy igus. Vše se pak odesílá na recyklaci. Ze vzniklého granulátu pak firma igus vyrobí nové energetické řetězy. Za odebraný vysloužilý energetický řetěz zákazník získá poukázku s finanční hodnotou, kterou lze při nákupu nového energetického řetězu odečíst z celkové ceny nové dodávky.

Funkční součásti vyrobené z plastů hrají v průmyslu čím dál větší roli. Tento materiál je totiž velmi všestranný a lze jej použít pro účely, pro které se kov nehodí vůbec nebo alespoň ne ve stejné míře.

„Vzhledem k této skutečnosti a optimálním vlastnostem plastů firmy igus z hlediska tření se tyto materiály používají u kluzných pouzder nebo energetických řetězů. Vyznačují se mimořádně dlouhou životností, která je navíc předvídatelná. Například plastový energetický řetěz s pojezdem o délce 615 metrů, který naše společnost nainstalovala v elektrárně Tušimice, funguje bez poruchy již deset let,“ říká Jan Švarc, senior produktový manažer pro energetické řetězy ve firmě HENNLICH.

Recyklace energetických řetězů všech značek

I přes dlouhou životnost je nutné v určitý okamžik energetický řetěz odinstalovat a nahradit novým. Původní řetězy většinou končí jako průmyslový odpad. To se nyní rozhodly změnit firmy HENNLICH a igus novým recyklačním programem chainge. „Místo aby se staré energetické řetězy zlikvidovaly s ostatními produkty jako průmyslový odpad, mohou získat nový život v podobě nového energetického řetězu. Stačí nám výrobek poslat. Důležité je, že přijímáme všechny energetické řetězy, včetně těch od jiných výrobců,“ doplňuje Jan Švarc.

Jednotlivé materiály se od sebe oddělí a rozemelou se přímo v zařízeních firmy igus. Separovaný granulát získaný z energetických řetězů jiných značek pustí firma do oběhu k opětovnému využití. „Recyklovaný materiál z řetězů igus používáme při výrobě našich nových produktů pomocí technologie vstřikování,“ doplnil Jan Švarc.

Více informací o recyklačním programu chainge, včetně postupu a pravidel pro stanovení hodnoty poukázky na nákup nového energetického řetězu igus najdete na webu https://mailchi.mp/hennlich.cz/chain_recycling.

Martin Jonáš
Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář