Které stykače pro drážní aplikace splňují ty nejpřísnější normy
10.07.2024Moderní vlaky jsou doslova prošpikovány technologiemi a elektronikou. Důležitou roli zde hrají také ...
Datum 20.03.2021
Konstrukční princip těchto stykačů je ověřen již čtvrtou generací, z nichž ta první byla vyráběna v šedesátých letech. Ojedinělý systém mechaniky spínání s protiběžným pohybem kotvy magnetu a pohyblivých kontaktů, kdy se setrvačné síly částečně eliminují, umožňuje použití těchto přístrojů v aplikacích, kde hrozí zvýšené nebezpečí otřesů. Během vývoje byly uplatněny změny především v proudových cestách a v elektromagnetickém pohonu přístroje, takže nejnovější generace splňuje požadavky současných norem s velkou rezervou. Poslední generace, která je označena jako řada F, má např. izolační napětí pro hlavní obvody 1000 V, impulzní výdržné napětí 8 kV a jmenovitý proud až 420 A AC-1/400 V, nebo 315 A AC-3/400 V.
Přístroje jsou dodávány ve třech rozměrových velikostech. Nejmenší provedení V85F a V105F je určeno pro výkony 45, resp. 55 kW. Střední velikost stykačů je V140F a V170F pro výkony 75 resp. 90 kW. Největší provedení je V205F, V250F a V315FL pro 110, 132 a 160 kW.
Řada F je dodávána, kromě standardních provedení, také s elektromagnetem pro trakční použití s rozsahem DC ovládacích napětí -30 % až +25 % jmenovité hodnoty.
Konstrukce umožňuje výměnu kontaktů, čímž lze podstatně prodloužit elektrickou životnost přístroje. Jednoduchý přístup ke spínacím kontaktům umožňuje snadnou kontrolu; pouhými dvěma pohyby šroubováku lze celý pohyblivý mechanismus oddělit od základny tvořené především zhášecími komorami.
Stykače lze objednat s libovolnou kombinací čtyř pomocných kontaktů a doplnit odrušovacím členem BOF pro ochranu cívky i ovládacího obvodu proti napěťovým špičkám.
Dalším dodávaným příslušenstvím jsou sady propojovacích svorek:
SBB – sada pro paralelní propojení dvou stykačů, např. pro přepínání zdrojů
SBR – sada pro reverzaci motorů
SYD – sada pro přepínání hvězda-trojúhelník
a. zvýšená odolnost proti otřesům, zejména ve směru kolmo k montážnímu panelu
b. menší rázy a hlučnost při sepnutí i při odpadu elektromagnetu
c. snadná prohlídka stavu hlavních kontaktů a zhášecího prostoru
a. snížené namáhání těla kabely
b. a to i v případě, že jsou použity ploché propojky pro stykačové kombinace
c. dobrý přístup ke svorkám pomocných kontaktů a cívky
d. z pohledu bezpečnosti zvětšená vzdálenost od čela stykače ke svorkám hlavního obvodu
a. možnost volby konfigurace a/b (NO/NC) kontaktů 4/0, 3/1, nejobvyklejší 2/2, 1/3 i 0/4
b. možnost individuálního nastavení polohy resp. okamžiku sepnutí jednotlivých pomocných kontaktů vůči sobě navzájem – lze nastavit
a. dobrý přístup ke svorkám cívky
b. velmi snadná montáž odrušovacího členu BOF přímo na svorky cívky bez jakýchkoli vodičů vyzařujících rušivá elektromagnetická pole
c. v případě potřeby snadná výměna cívky bez nutnosti odpojovat jakýkoli další vodič, vedoucí ke hlavním nebo pomocným kontaktům
d. jednoduchá kontrola stavu dosedacích ploch elektromagnetu