Solární komín zvyšuje účinnost přirozeného větrání

Datum 16.04.2021

Na střeše buštěhradských laboratoří Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT běží v plném provozu solární komín. Toto zařízení využívá akumulovaného tepla ze slunečního záření pro přirozené větrání budov. Díky tomu je možné větrat delší dobu bez potřeby elektrické energie. 

Výzkumné oddělení Kvality vnitřního prostředí ČVUT UCEEB zhotovilo funkční vzorek solárního komínu, který se od podobných typů zařízení liší třemi prosklenými dutinami. V nich sluncem ohřátý vzduch zabraňuje turbulentnímu proudění a zvyšuje tím efektivitu přirozeného větrání, které funguje i během výpadků dodávky elektrické energie. Cílem experimentálního provozu je kvantifikovat přínos pro větrání budovy v podmínkách České republiky a provést porovnání s běžným šachtovým větráním. V současné době běží sběr dat a jejich průběžné vyhodnocování.

Solární komín je vysoký 4,5 m. Má přibližně čtvercový půdorys o rozměrech: 0,9 x 0,75 m. Prosklená část je zasklena tepelně izolačním dvojsklem. Dutina je uvnitř opatřena černým nátěrem a rozdělena dvěma skleněnými přepážkami. Zadní stěna a boční stěny jsou izolovány tepelnou izolací o tloušťce 120 mm. Nahoře je komín zakončen dvěma větrnými korouhvemi. Tento typ je konstrukčně a rozměrově navržen tak, aby umožňoval využití pro jednotlivé byty bytového domu. Může být umístěn na střeše nebo na fasádě objektu.

Princip fungování solárního komínu

Realizace funkčního vzorku a zkoumání jeho účinku bylo podpořeno Technologickou agenturou ČR v rámci projektu č. TH02030797 – Environmentálně šetrné resilientní bytové domy.

Článek je převzatý z nejnovějšího čísla tištěné edice Volty.cz, kterou je možno zakoupit ve vybraných novinových stáncích nebo zdarma odebrat v těchto obchodech

Kolektiv autorů ČVUT, foto: ČVÚT
EPM 700 x 200 px

Komentáře k článku (1)

Napsat komentář