Next Level Solutions – Smart Service for Smart Systems
20.05.2019Technologie se vyvíjejí. Někdy pomalu, někdy rychle, ale stále! Nacházíme se ve fázi komplexních změ...
Datum 25.04.2021
Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT pracuje na vývoji nové senzorové platformy pro měření kvalitativních parametrů venkovního prostředí.
Po představení senzorů pro měření kvality vnitřního prostředí IAQ_03/IAQ_04 se vědci z výzkumného oddělení Monitoring a řízení inteligentních budov ČVUT UCEEB aktivně zabývají také možnostmi měření kvalitativních parametrů venkovního prostředí. Museli se přitom vypořádat s tím, že znečištění městského prostředí dopravou, průmyslem nebo stavební činností vyžaduje měření odlišných parametrů než u senzorů pro interiér.
Zatímco v interiéru je největším problémem zvýšená koncentrace CO2, v exteriéru v městském prostředí jsou často kritické koncentrace plynů vznikajících ve spalovacích motorech dopravních prostředků (oxidy dusíku). V okolí magistrál nebo rušných křižovatek představuje problém rovněž znečištění pevnými částicemi.
Prototyp nově navrhované senzorové platformy pro venkovní prostředí podporuje měření teploty a vlhkosti vzduchu, množství prachových částic od velmi jemných až po hrubé (od PM 1 až po PM 10), UV indexu, hluku a koncentrace oxidů dusíku, ozonu, oxidu uhelnatého, siřičitého a uhličitého.
Odlišné jsou i požadavky na komunikační technologie pro přenos dat z měření ve venkovním prostředí. Zatímco pro měření v interiéru je nejdostupnější komunikační technologií bezdrátová WiFi, v exteriéru je výhodné použít IoT sítě LPWAN s národním pokrytím. Proto navrhovaná platforma bude podporovat jak síť LoRaWAN, tak nově i síť NB-IoT. Testování probíhá v sítích u operátorů Slovak Telekom a Vodafone.
Tým vědců ČVÚT, foto: Archív ČVÚT