Špatný WiFi signál nemusí být neřešitelný problém

Datum 28.04.2021

Téměř denně se setkáváme se zákazníky, kteří potřebují zlepšit kvalitu svého WiFi signálu. Důvod je prostý, pokrytí není dostatečné. Proč je signál nevyhovující ovlivňuje celá řada věcí. Od toho zásadního až po maličkosti, které mohou neefektivní přenos signálu značně zlepšit.

Pokud jste od svého poskytovatele internetu dostali router, je třeba jej správně umístit v prostoru. Výběr místa je klíčový. Pokuste se umístit pro co nejlepší pokrytí prostoru signálem WiFi router do středu domu, bytu, kanceláře. Ve vybrané místnosti instalujte zařízení do vyšších míst (v úrovni hlavy dospělé osoby). Pokud jsou součástí všesměrové antény, tvarujte je do pomyslného písmene V. Kov, tlusté zdi, vodivé předměty, spotřebiče a ostatní elektronika mohou přispívat k zarušení signálu. Neumísťujte router do skříňky, šatní skříně či spíže, uzavřený prostor značně komplikuje šíření signálu a tlumí jej.

Máte-li vybrané ideální místo, překontrolujte kvalitu pokrytí. Přestože se vám zdá, že jste zvolili ideální umístění, nemáte ve všech prostorách dostatečný signál WiFi. Rozhodně to neznamená, že máte špatný router. Problém může být v počtu a kvalitě antén.

Počet antén a jejich umístění je jedním z důležitých faktorů kvality pokrytí. Doba, kdy na routeru byla jedna či dvě antény je pryč. V dnešní době nám WiFi sítě značně houstnou a je téměř nemožné vysílat signál na odlišných kmitočtových kanálech. Stabilita a rychlost připojení se zlepší také výběrem kvalitnějších antén. Na jednom routeru můžete mít různé antény. Klíčovým parametrem je v tomto případě anténní naladění a její zisk. Tyto parametry mají vliv na dosah dané antény případně anténní soustavy. Dnešní technologie umožňují vysílat WiFi na dvou odlišných kmitočtových pásmech 2.4 a 5 GHz. Vzhledem k vytíženosti překrývajících se 13 WiFi kanálů je dnes taktičtější vysílat právě v 5 GHz pásmu, za předpokladu, že je toto pásmo routerem podporováno.

Při výběru antény radíme vždy sledovat výstupní anténní grafy. Nejdůležitějším z nich je graf VSWR, případně graf parametru S11, ze kterého se dá VSWR vypočíst. Přičemž obecně platí, že VSWR udává poměr stojatého vlnění, neboli mapuje nepoměr mezi impedancemi, které naměříte na vstupních svorkách antény a na vstupu RF systému (vysílače/přijímače), kdy 1:1 (50/75 Ω) je ideální hodnotou. Tento parametr vypovídá o naladění antény, pokud je na požadovaném kmitočtu VSWR menší než 2:1, dá se anténa považovat za přizpůsobenou pro příjem signálu. Pokud je VSWR nižší než 1.5:1, dá se anténa v praxi považovat za využitelnou k vysílání, na vysílací antény se obvykle kladou vyšší požadavky.

Graf slouží jako ukázka naladěné antény na kmitočtové pásmo 2.4 a 5 GHz.

Výměna antény na routeru není žádným problémem. WiFi routery jsou běžně osazovány reverzními SMA konektory s označením SMA–RP (f-pin). Výměnou antény rozhodně nedojde k  poškození routeru či ztráty záruky na zařízení. Připravili jsme si pro vás několik typů antén, které bychom doporučili.

V nabídce najdete celou rodinu všesměrových WiFi antén označovanou SRPK. Například interiérovou anténu s kloubem AW-A2458G-SRPK. Nebo oblíbenou anténu, která je optimalizovaná pro pásmo 2.4 a 5 GHz, s označením AW-A2458G-SRPK2. Novým produktem je anténa vhodná do domácností nebo kanceláří AW-A2458G-FSRPK-B.

Máme pro vás také jeden TIP. Potřebujete WiFi signál na zahradě, pergole nebo altánku? Doporučujeme vám externí anténu přijatelných čtvercových rozměrů AO-1SMF-2408. Anténa je vhodná pro router podporující standardy WiFi IEEE 802.11b a IEEE 802.11g na kmitočtovém rozsahu 2.4 – 2.5 GHz. Její montáž je velmi snadná, stačí připevnit pomocí konzoly na fasádu, či do okna a namířit ji směrem do zahrady, případně k altánu. Díky vyššímu zisku 8 dBi a poměrně rozsáhlému vyzařovacímu úhlu, jak ve vertikální, tak horizontální rovině (až 75°), dokáže tato anténa pokrýt dostatečný prostor.

Petr Soukup, foto: Archív Sectron

Článek je převzatý z nejnovějšího čísla tištěné edice Volty.cz, kterou je možno zakoupit ve vybraných novinových stáncích nebo zdarma odebrat v těchto obchodech

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář