Kyslík pro Indii: V Ostravě naložili českou pomoc do epicentra covidu

Datum 01.05.2021

Hasiči včera v Ostravě naložili 500 kyslíkových lahví, které česká vláda poskytne koronavirem nejpostiženější Indii. Devítitunovou humanitární zásilku převezou v pondělí do Vídně, odkud ji Rakousko spolu se svým darem dopraví letecky do Dillí. Tam kvůli krizi spalují mrtvé i v parcích.

Vláda dodávku schválila na svém mimořádném jednání ve čtvrtek. „Indie je v kritické situaci a my musíme pomoci stejně, jako jiné státy pomohly nám,“ uvedl už ve středu ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD).

Vnitro prostřednictvím hasičů zajistilo lahve u ostravské společnosti Vítkovice Cylinders. Náklady na nákup a převoz vyčíslil vládní dokument na šest milionů korun. Zásilku zdarma odbavila celní firma Gerlach, která je dlouhodobým partnerem hasičů. „Humanitární pomoc nepodléhá clu, ale i tak musí projít všemi celními procedurami,“ vysvětlil ředitel Gerlachu Luděk Procházka.

Lahve na medicinální kyslík naskládané na 12 paletách přepraví hasiči nákladním vozem na vídeňské letiště Schwechat. “Humanitární pomoc transportujeme běžně, ale kyslíkové lahve a navíc v takovém množství vezeme poprvé,” sdělil Rudolf Kramář, vedoucí oddělení komunikace generálního ředitelství hasičů.

Indie drží smutné prvenství v denních počtech nově nakažených i mrtvých. Celková bilance zemřelých už překročila 200 000. Nakažených je více než 18 milionů. Zdravotnictví ani krematoria nápor nezvládají a mrtvé proto musí spalovat i v parcích.

Mezi nakaženými je i mnoho dětí a mladých lidí. „Indie tak může mít kvůli nebývalému narušení lékařské péče nejvyšší úmrtnost dětí do pěti let,” varovala Pavla Gomba, ředitelka české pobočky UNICEF. Ta vyhlásila sbírku na pomoc Indii.

Z druhé nejlidnatější země světa se navíc šíří další, takzvaná indická mutace koronaviru. Ta se už objevila i v Praze a Hradci Králové. Česká vláda proto zakázala cesty do Indie.

Do země už mezitím dorazily humanitární dodávky z Británie a Ruska. Zdravotnické prostředky přislíbila i řada dalších států, například Německo, Francie, USA, Austrálie a Izrael.

Česko dříve v boji s koronavirem pomohlo Itálii, Španělsku, Číně, Ukrajině, Bělorusku, Arménii, Moldavsku, Kosovu, Černé Hoře a Mali.

Text a foto: Lukáš Kantor

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář