Jihokorejská společnost KHNP je stále ve hře v dostavbě jaderné elektrárny Dukovany

Datum 13.05.2021

Jaderná elektrárna Baráka ve Spojených arabských emirátech. Foto: Archív KHNP

Jihokorejská společnost KHNP (Korea Hydro & Nuclear Power) zůstává vážným zájemcem o dostavbu jaderné elektrárny Dukovany v České republice, zatímco diskuse kolem zakázky pokračují. KHNP provozuje dvacet čtyři reaktorů v Koreji a ve Spojených arabských emirátech se zapojila do výstavby a zprovoznění jaderné elektrárny Baráka, jejíž první blok nedávno zahájil komerční provoz. Ve stejné době KHNP oslavila 20 let jako dceřiná společnost Korea Electric Power Corporation (KEPCO). Od KEPCO se oddělila v roce 2001, ale jaderné elektrárny staví a provozuje už skoro padesát let.

KHNP poprvé představila svůj návrh na dostavbu Dukovan v roce 2016 a Česku chce dodat to nejlepší možné řešení. Navrhovaný reaktor APR1000 (1000 MW) vychází z moderního APR1400, který získal certifikát EUR v roce 2017 a plně tak odpovídá požadavkům na výstavbu v Evropě. APR1000 využívá stejný chladicí systém reaktoru jako typ OPR1000 (Optimized Power Reactor, 1000 MW), kterých je v Koreji dvanáct. KHNP také pro APR1000 požádala o certifikát EUR. Ten je již v procesu a získat by jej měla do konce roku 2022, což časově odpovídá harmonogramu dostavby Dukovan.

Obchodně zaměřená společnost KHNP pochází z Jižní Koreje, která má dlouhou demokratickou tradici a vyspělý systém správních orgánů a jaderných institucí. Jako menší sousedi okolních velmocí mají Jižní Korea a Česká republika spoustu podobných historických milníků a obě země jsou navíc mnoholetými partnery. KHNP už uzavřela předběžné dohody o spolupráci se stovkou českých firem. Jako potenciální dodavatele by je kromě Dukovan zapojila i do svých zahraničních projektů.  

Včas dokončená elektrárna pro zahraničního klienta

První blok jaderné elektrárny Baráka, která se nachází v oblasti Al Dhafra ve Spojených arabských emirátech, dnes nepřetržitě zajišťuje stálou, spolehlivou a udržitelnou elektřinu a další tři bloky začnou s výrobou postupně v následujících letech. Jde o jednu z největších jaderných elektráren na světě a tvoří ji čtyři korejské reaktory APR1400 generace III+ s nejmodernějšími bezpečnostními prvky. Výstavba elektrárny byla zahájena v roce 2012 a od té doby pokračovala podle plánu.

Za posledních padesát let se KHNP stala přední společností ve výstavbě jaderných elektráren. Zatímco se mnoho dalších projektů výstavby jaderných elektráren po celém světě potýkalo s významným zpožděním a překročením rozpočtu, KHNP své projekty staví včas a v rámci rozpočtu. Naší silnou stránkou je bezesporu vyspělá technologie, která vychází ze zručnosti a mnohaletých zkušeností pracovníků KHNP. A pokud jde o Dukovany, nepředstavuje export jaderné technologie do Česka žádné omezení pro Jižní Koreu,” říká Sang Don Kim, výkonný viceprezident divize pro mezinárodní obchod v KHNP.

EletrárnaBaráka již dokončila návoz paliva pro druhý blok a před jeho spuštěním zbývá jen několik kroků. Výstavba dvou zbývajících bloků je v poslední fázi (třetí blok je hotový z 94 procent a čtvrtý blok z 89 procent). Jaderná elektrárna Baráka je tak nyní z více než 95 procent kompletní.

O společnosti KHNP: KHNP je státem vlastněná společnost s 50letou tradicí ve výstavbě a provozování jaderných a vodních elektráren. Jako jeden z lídrů jaderného energetického průmyslu ve světě spolupracuje na projektech a je spolehlivým dodavatelem jaderných reaktorů. Firma staví 34 jaderných bloků doma a v zahraničí. Moderní reaktory generace III+ APR1400 a APR1000 nabízejí nejmodernější prvky pasivní bezpečnosti a ochranu v případě havárie velkého letadla a kybernetických útoků.

František Teplý

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář