Nadzvuková letecká doprava je zpátky ve hře. United Airlines plánuje nákup letadel Boom Supersonic

Datum 05.06.2021

Foto: archív Boom Supersonic

Letecká společnost United Airlines, která plánuje nákup letadel od nové společnosti Boom Supersonic, by se mohla stát první společností, která bude nabízet ultrarychlé komerční lety od doby, kdy v roce 2003 přestal létat Concorde.

Éra nadzvukových komerčních letů skončila, když Concorde v roce 2003 absolvoval svou poslední cestu mezi New Yorkem a Londýnem, ale kouzlo ultrarychlé letecké dopravy nikdy zcela nevyprchalo.

Prezident Biden v dubnu při diskusi týkající plánů v oblasti zlepšování infrastruktury uvažoval o nadzvukových letech. Ve čtvrtek společnost United Airlines oznámila, že si u start-upu Boom Supersonic, mající sídlo v Denveru, objednala 15 jejich nadzvukových letadel. Společnost rovněž uvedla, že si s Boom Supersonic dohodla opci až na 35 letadel.

Společnost Boom, která získala 270 milionů dolarů od investorů v rizikového kapitálu a dalších investorů, uvedla, že plánuje představit letadla v roce 2025 a zahájit letové zkoušky v roce 2026. Očekává, že letadlo, které nazývá Overture, bude přepravovat cestující do konce této dekády.

Plány start-upu se však již minimálně jednou zadrhly a firma bude muset překonat mnoho překážek, včetně získání souhlasu amerického Federálního leteckého úřadu a regulačních orgánů v jiných zemích. Dokonce i zavedení výrobci při zavádění nových nebo přepracovaných letadel musí těmto překážkám čelit. Boeing 737 Max byl po dvou haváriích téměř na dva roky uzemněn.

Společnost United je jednou z mnoha leteckých společností, jež se po ničivé pandemii teprve znovu staví na nohy. V únoru oznámila investici 20 milionů dolarů do začínajícího podniku Archer, který se zabývá elektrickým leteckým taxíkem, a investuje do podobných firem v oblasti letecké přepravy.

Společnosti United Airlines a Boom Supersonic nechtěly zveřejnit finanční podrobnosti, včetně nákladů na jednotlivá letadla, ale hovoří se, že cena je přibližně stejná jako u nového Boeingu 787, širokotrupého letadla, které letecké společnosti obvykle používají na mezinárodních linkách. Společnost United se zavázala, že letadla koupí, pokud se jí je podaří vyrobit, získat souhlas regulačních orgánů a splnit další cíle, jako je splnění třeba požadavků na udržitelný rozvoj.

Společnost Boom, která spolupracuje s britským výrobcem proudových motorů Rolls-Royce, uvedla, že její letadlo bude efektivnější než Concorde; United odhaduje, že bude o 75 % efektivnější. Letadla společnosti Boom zároveň nemají být tak hlučná jako Concorde.

Radim Ptáček

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář