Fotovoltaika: 10% pokles díky zatmění Slunce. Přečerpávací vodní elektrárny byly jen v záloze

Datum 11.06.2021

Včerejší částečné zatmění Slunce, které se v České republice projevilo v rozmezí přibližně 11:40 – 13:40, způsobilo pokles výroby fotovoltaických elektráren. Společnost ČEPS jej pokryla standardními nástroji dispečerského řízení. Vzhledem k důkladným přípravám nezaznamenali komplikace ani ostatní provozovatelé propojené evropské přenosové sítě.

Včerejší částečné zatmění Slunce způsobilo pokles výroby fotovoltaických elektráren v ČR o necelých 10 %, který provozovatel přenosové soustavy pokryl běžnou rezervou pro udržování rovnováhy mezi výrobou a spotřebou elektrické energie. Pro jistotu měl však připraven dodatečný výkon v přečerpávacích vodních elektrárnách.

„Instalovaný výkon solární fotovoltaiky v kontinentální Evropě činí přibližně 138 GW, což představuje podstatný nárůst ve srovnání s hodnotou zhruba 87 GW při předchozím zatmění v roce 2015. Letošní událost však vzhledem k nižší míře zastínění nebyla pro provozovatele přenosových soustav tak náročná,“ říká Miroslav Šula, ředitel sekce Dispečerské řízení společnosti ČEPS.

Evropští provozovatelé přenosových soustav sdružení v asociaci ENTSO-E se na zatmění pečlivě připravovali, aby zajistili spolehlivé a nepřetržité dodávky elektřiny. Na analýze možných dopadů zatmění se pracovalo již od konce loňského roku. Přestože výpočty ukázaly, že i soustavy s největší instalací solární fotovoltaiky zvládnou udržet svou bilanci vlastními silami, probíhala po celou dobu této události on-line konference zástupců provozovatelů přenosových soustav a byly přichystány mimořádné postupy. Nyní se připravuje analýza celé události a vyhodnocení nasazených opatření, a to v rámci přípravy na příští částečné zatmění, které nastane 25. října 2022. Z hlediska zastínění by na kontinentální Evropu mělo mít větší dopad, navíc lze očekávat další nárůst instalovaného výkonu fotovoltaických elektráren.

Lukáš Hrabal, fotografie pro koláž: René Pajurek a Sebastian Voortman

EPM 700 x 200 px

Napsat komentář