Covid nic nezměnil, kvalifikované obsluhy CNC strojů je na trhu stále nedostatek

Datum 23.09.2021

Foto: Freepik

Epidemie covid 19 se zatím nepropsala do úbytku pracovních míst. Podle dat Úřadu práce je nezaměstnanost stále na nízké úrovni, zastavila se na hodnotě 3,7 procenta. Své zaměstnání si stále drží i odborníci, kteří obsluhují CNC stroje. Firmy, jež chtějí inovovat a zefektivnit výrobu nasazením moderních obráběcích strojů, tak naráží na to, že techniku nemá kdo využívat. Podle společnosti Profika, která se CNC strojům dlouhodobě věnuje, může být řešením rekvalifikace stávajících zaměstnanců. 

Trh s CNC stroji čeká podle společnosti Industry Research významný růst. Na globálním trhu dosáhly tržby v roce 2019 68 649 milionů USD, podle předpovědi v roce 2025 dosáhnou 107 733 milionů USD. Firmy však čelí významné komplikaci: volných kvalifikovaných odborníků na obsluhu CNC strojů je stále nedostatek.

„Pokud některé firmy doufaly, že bude konkurence kvůli covidu propouštět a na trhu se objeví vyškolení pracovníci, kteří budou hledat uplatnění, pak se očekávání nenaplnila,“ konstatuje Petr Kaufman, technický ředitel ze společnosti Profika.

Podle něj firmám chybí jak zkušená obsluha, tak i programátoři CNC strojů. Společnosti pracovníky lákají na poměrně velkorysé platy, online nabídky pro obsluhu CNC strojů se pohybují v rozmezí 30 a 55 tisíc korun, a to podle zkušeností zaměstnance i lokality. 

Zaučení od zkušeného nepřináší dobré výsledky

Firmy, které již kvalifikovanými pracovníky disponují, se zpravidla uchylují k jednoduché zkratce. „Nového, nezkušeného zaměstnance přidělí k odborníkovi, který má nováčka zaučit. Pracovník se tak musí věnovat kolegovi a jen obtížně plní svou původní práci. Z praxe máme ověřeno, že období zaučování trvá u pracovníků, kteří přišli s CNC technikou poprvé do styku, nejméně tři měsíce. Po vyčíslení této investice vychází, že pracovník, kterého si firma sama zaučí pro zvládnutí méně složitých úkolů, ji přijde minimálně na 120 tisíc korun,“ upřesňuje Kaufman. Podle něj do zaučování nováčků vstupuje i další faktor – úspěch je podmíněn tím, že je kvalifikovaný pracovník ochoten se o své zkušenosti a dovednosti podělit, čímž do jisté míry ohrožuje své výsadní postavení ve firmě i pozici nepostradatelného. Ta mu dává větší jistotu pracovního místa i lepší postavení při jednání o výši platu.

Pokud firma CNC stroje teprve zavádí do provozu, nevyhne se buď snaze přetáhnout odborníky od konkurence, nebo si musí nováčky vyškolit. 

Jako řešení se jeví rekvalifikace a školení

Nabízí se jedna cesta vedoucí z problému – rekvalifikace a zaškolení stávajících zaměstnanců na obsluhu a programování CNC strojů, a to u firmy, která se na oblast specializuje. Pracovník se může naučit obsluhovat hned několik typů přístrojů a do své firmy se vrátí jako hotová a plnohodnotná posila, která je ihned schopna začít zúročovat investici vloženou do školení.

“Školit se mohou ale i lidé, kteří v současné době práci nemají a chtějí zvýšit svou šanci na uplatnění. Rekvalifikace na programátora či obsluhu CNC strojů je na trhu práce velmi žádaná, navíc je spojena s vidinou adekvátní odměny,” myslí si Kaufman.

Tereza Holá,
zdroj: Industry Research, Profika

O společnosti PROFIKA: Strojírenská firma Profika byla založena již v roce 1992, o čtyři roky později se stala výhradním zástupcem koncernu HYUNDAI WIA divize obráběcích a kovoobráběcích strojů pro Českou a Slovenskou republiku. V polovině roku 2004 rozšířila sortiment o produkty dalšího jihokorejského výrobce HANWHA Precision Machinery. Kromě realizace dodávek strojů (tj. CNC soustruhů a vertikálních či horizontálních obráběcích center). Profika svým klientům poskytuje i servis, školení obsluhy, konzultace a poradenství. Sídlí v Benátkách nad Jizerou.

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář