Panasonic na MSV vystaví to nejlepší ze servopohonů a laserového popisování

Datum 02.11.2021

Panasonic patří k inovátorům v oblasti laserové techniky i řízení pohonů. Kromě nových produktů představených v průběhu roku budou na MSV k vidění servomotory 400 V a systémy pro laserové popisování. Laserový popisovací laser bude k „živému“ otestování k dispozici v bezpečné pracovní stanici. Tedy bez obav nás v hale G1 na stánku 41 navštivte.

Lasery

Systémy pro laserové popisování Panasonic nabízí velmi snadnou obsluhu, odnímatelnou popisovací hlavu a výjimečnou odolnost v náročných průmyslových podmínkách. Laserová hlava má pasivní chlazení a disponuje krytím IP64 pro trvalé (24/7) a bezproblémové použití také v prašném či olejem kontaminovaném prostředí. Díky úzké spolupráci s uživateli v oblasti automobilového průmyslu se podařilo definovat funkce a vlastnosti důležité pro většinu aplikací. Optimalizací hardware i ovládacího programového vybavení se podařilo zajistit, že většinu projektů je možné vyřešit zvolením přednastavených programů. Samozřejmě je zde zachována možnost plné kontroly, kde si můžete nastavením potřebných parametrů upravit vše na míru vašemu projektu.

Foto: Panasonic

Laserové systémy jsou schopny popisovat plasty, kovy i některé další materiály. Umožňují označovat výrobky textem, čárovým nebo 2D kódem. Vysoká přesnost je předurčuje pro popis i polovodičových součástek a miniaturních konektorů. Nízká produkce tepla během procesu popisování umožňuje popis velmi malých znaků o velikosti pouhých 0,15 mm x 0,15 mm. Typické oblasti použití jsou značení plastových součástek, baterií, elektroniky, ložisek, ozubených kol, řemenic, značení nástrojů pro obráběcí stroje (frézy, vrtáky apod.), kabelů a vodičů, značení kovových odlitků a výkovků apod.

Foto: Panasonic

Nastavení v jednom kroku

Součástí dodávky zařízení je software Laser Marker NAVI Smart. Toto prostředí umožňuje na počítači nebo tabletu navrhnout a na výrobek umístit např. logo, 2D kód nebo text. Tento software, který se následně používá i k ovládání popisovacího zařízení, lze přizpůsobit podle požadavků uživatele: pro technika, který značení navrhuje s plným přístupem a odlišné prostředí pro operátora zařízení. Ovládací tablet je možné k popisovači připojit bezdrátově prostřednictvím WiFi. Výkon laseru, rychlost skenování a frekvence pulzů se nastavují s ohledem na materiál a popis. Uživateli je k dispozici knihovna kombinací materiálů a vzorů značení. Nejběžnější úlohy je tedy možné nastavit jediným stiskem tlačítka.

Foto: Panasonic

Servopohony 400 V

Zhruba 70 % pohonů v průmyslové automatizaci jsou pohony určené pro třífázové napájení 400 V. Panasonic pro tento segment nabízí servopohony nové řady Minas A6 Multi s výkonem 0,4 až 5 kW. Řídicí jednotky servopohonů Minas A6 Multi jsou jen 50 mm široké a každá může ovládat dvojici motorů. Kabely od motorů lze přivádět shora i zdola což je výhodné pro návrh rozvaděčů. Společné liniové napájení je dalším benefitem pro návrh i montáž složitějších systémů. Několik řídicích jednotek pohonů lze průběžně napájet z jednoho napájecího zdroje. Pro bezpečnostní úlohy je k dispozici osmnáct bezpečnostních funkcí. Pohony Minas A6 Multi dosahují úrovně funkční bezpečnosti SIL 3.

Foto: Panasonic

Servomotory Minas A6 Multi je možné vhodně použít např. v průmyslových robotech. Zde je důležitý stabilní výkon při různých zatíženích a v různých polohách ramena. Servopohony Minas A6 Multi jsou vybavené adaptivním řízením, které omezuje vliv zatížení. Adaptivní řízení s kompenzací zatížení je výhodné také pro manipulátory plnící úlohy pick and place. Zde jsou častými požadavky velká rychlost a přesnost pohybů. Kromě adaptivního řízení zde vynikne i velmi rychlá odezva pohonu umožňující velmi přesné polohování v optimálním čase.

Servomotory s řízením EtherCat nebo RTX, senzory s komunikací IO-Link, inteligentní elektroměry s podporou Modbus, řídící systémy PLC s širokou paletou komunikačních protokolů … to vše je základ úspěšných projektů po celém světě. Optimální souhrou všech jednotlivých částí automatizačního systému vzniká opravdová automatizace, která přináší požadovanou bezpečnost, šetří čas i lidské zdroje. Vzájemná komunikace a spolehlivé všechny články pomyslného automatizovaného řetězce zajistí hladký chod výrobní linky či celého provozu.

Pro rozhodnutí jaký výrobek zvolit může být kromě finančního hlediska i hledisko ekologické. Výrobky Panasonic jsou vyvíjeny a vyráběny s velkým přihlédnutím na ochranu životního prostředí. Celá skupina Panasonic klade vysoký důraz na výběr materiálů, udržitelnost a maximální soulad s přírodou.

Z dalších oblastí automatizační techniky bude možné se na stánku seznámit s přesnými laserovými senzory, komunikací IO Link, inteligentními elektroměry Eco Power Meter, Ionizery jak pro bodové tak pro plošné odstranění statického náboje a samozřejmě zde nebudou chybět PLC a dotykové operátorské panely.

Luděk Barták

Výystava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář