Nový systém přívodů energií TRX: Revoluce v 3D pohybu robotů

Datum 04.11.2021

Foto: Hennlich

Úspora prostoru na třetí ose robota, snížení výdajů za speciální retrakční systémy a až o 83 procent lehčí řešení – to jsou hlavní přínosy nového systému přívodu energií k robotům triflex TRX. Čtyřrozměrný energetický řetěz triflex TRX zajišťuje bezpečné a kompaktní vedení kabelů na průmyslových robotech. Nová koncepce nahrazuje klasické hadicové pakety a retrakční systémy. Zvláštností je možnost zasunutí až 40% délky řetězu díky unikátnímu teleskopickému mechanismu uvnitř řetězu. Nový řetěz představila společnost igus, kterou v Česku výhradně zastupuje litoměřická firma HENNLICH.

Trojrozměrné energetické řetězy triflex R jsou v průmyslu široce používané pro bezpečné vedení kabelů a hadic na robotech. Aby se při pohybu řetězu zabránilo tvorbě smyček, které by robota mohly omezit v pohybu, jsou na třetí ose používány tzv. retrakční systémy. 

Teleskopický energetický řetěz triflex TRX šetří prostor a umožňuje až 40% délku zasunutí.

„Osy robotů však nabízejí stále méně prostoru, takže bylo potřeba najít nové řešení,“říká Jan Švarc, produktový manažer pro energetické řetězy ve firmě HENNLICH

Systém triflex TRX vychází z energetického řetězu triflex R. Jedná se o čtyřrozměrný energetický řetěz, ve kterém je retrakční systém již integrován. 

“S TRX jsme vytvořili prostorově úsporný řetěz, který lze upevnit přímo na třetí osu. Články řetězu se při rotaci točitě zasouvají do sebe. Řetěz se tak prodlužuje a zkracuje jako u teleskopického výsuvu, a to až o 40 procent své délky,” říká Jan Švarc

Pohyb řetězu zajišťuje jedinečný systém šroubovacích konektorů a integrovaná páska, která články stále vrací do původní polohy, čímž lze nastavit navíjecí sílu. Kabely a hadice jsou umístěny v řetězu ve spirále a upevněny ke středu řetězu, takže při pohybu nedochází k jejich vychýlení.

Úspora hmotnosti až 83 procent

Ve srovnání s jinými retrakčními systémy je řešení TRX až o 83 procent lehčí a zabere o polovinu méně místa. Tímto způsobem lze zlepšit výkon robota a výrazně snížit náklady. TRX lze snadno připojit k řetězům triflex R řady TRE. Stejně jako u triflexu R lze kabely rychle plnit do energetického řetězu zvenčí. 

Martin Jonáš

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář