Salvador chce první Bitcoin City. Prezident plán srovnává s městy založenými Alexandrem Velikým

Datum 27.11.2021

Foto: CanStock

Salvador plánuje vybudovat první “Bitcoin City” na světě, které bude zpočátku financováno z dluhopisů krytých bitcoiny, uvedl salvadorský prezident Nayib Bukele. Chce využít tuto kryptoměnu k podpoře investic v této středoamerické zemi.

V projevu na akci, která uzavírala týdenní propagaci bitcoinu v Salvadoru, Bukele uvedl, že město plánované ve východním regionu La Union bude získávat geotermální energii ze sopky a nebude vybírat žádné daně s výjimkou daně z přidané hodnoty (DPH).

“Investujte tady a vydělejte si, kolik chcete,” řekl Bukele anglicky, oblečený celý v bílém a s obrácenou baseballovou čepicí, v plážovém letovisku Mizata. “Tohle je plně ekologické město, které funguje a je napájeno energií ze sopky.”

Polovina vybrané DPH by se použila na financování dluhopisů vydaných na výstavbu města a druhá polovina by se použila na úhradu služeb, jako je například svoz odpadu, uvedl Bukele a odhadl, že vybudování veřejné infrastruktury bude stát přibližně 300 000 bitcoinů.

Salvador se v září stal první zemí na světě, která přijala bitcoin jako zákonné platidlo. Ačkoli je Bukele oblíbeným prezidentem, průzkumy veřejného mínění ukazují, že Salvadorci jsou k jeho lásce k bitcoinu skeptičtí a jeho neohrabané zavedení podnítilo protesty proti vládě.

Bukele přirovnal svůj plán k městům založeným Alexandrem Velikým a řekl, že Bitcoin City bude kruhové, s letištěm, obytnými a obchodními oblastmi a s centrálním náměstím, které má ze vzduchu vypadat jako symbol bitcoinu.

Salvadorský prezident Nayib Armando Bukele Ortez chce ekonomiku své země ještě více svázat s kryptoměnami. Foto: Rolan Barrientos

Pokud chcete, aby se bitcoin rozšířil po celém světě, měli bychom postavit několik Alexandrií

řekl prezident Bukele, čtyřicetiletý technicky zdatný muž, který se v září na Twitteru ve zjevném vtipu prohlásil za “diktátora” Salvadoru.

Salvador plánuje vydat první dluhopisy v roce 2022, řekl Bukele a naznačil, že to bude za 60 dní. Samson Mow, ředitel pro strategii poskytovatele blockchainové technologie Blockstream, na shromáždění řekl, že první desetiletá emise, známá jako “sopečný dluhopis”, bude mít hodnotu 1 miliardy dolarů, bude kryta bitcoinem a ponese kupón ve výši 6,5 %. Polovina této částky by podle něj šla na nákup bitcoinů na trhu. Další dluhopisy by následovaly.

Po pětileté blokaci by Salvador začal prodávat část bitcoinů použitých k financování dluhopisu, aby investorům poskytl “dodatečný kupón”, řekl Mow s tím, že předpokládá, že hodnota kryptoměny bude nadále robustně růst.

Dluhopisy by byly vydávány v sidechainové síti. Aby se tento proces usnadnil, salvadorská vláda pracuje na zákoně o cenných papírech a první licenci k provozování burzy by získala společnost Bitfinex, řekl Mow. Bitfinex byla na prezentaci za Mowem uvedena jako book runner dluhopisů.

Ondřej Novák
zdroj: Reuters

Eaton 700 x 200 px

Napsat komentář