Jakou skutečnou spotřebu energie má dubajská lyžovačka?

Datum 06.02.2022

Uvnitř lyžařského areálu Ski Dubai. Foto: Petr Kadlec, Flickr

Ski Dubai je známým krytým lyžařským střediskem v Dubaji. V rámci návštěvy Expa, které bude v Dubaji do konce příštího měsíce, jej můžete navštívit, když v metru vystoupíte na zastávce Mall of the Emirates, což je mimo jiné jedno z největších nákupních center ve Spojených arabských emirátech. Veškeré vybavení potřebné pro lyžování si tam můžete půjčit.

Indoorové lyžování Ski Dubai je celoročně pokrytá skutečným sněhem, včetně snowparku o rozloze 3 000 m2 se sněhovou jeskyní. Ski Dubai udržuje stálou příjemnou teplotu -1°C až -2°C a nabízí freestylovou zónu a 5 různých sjezdovek pro různé úrovně dovedností, přičemž nejdelší sjezdovka měří 400 metrů. Park je vysoký 85 m (tedy přibližně 25 pater), široký 80 m a nabízí dostatek prostoru pro zábavu. Toto středisko se pyšní fantastickým zimním prostředím s horskou tematikou a nabízí širokou škálu sněhových aktivit, včetně lyžování, sáňkování, snowboardingu a obecných sněhových hrátek, a také možnost zblízka se seznámit s místními tučňáky. K dispozici je také sjezdovka Giant Ball, tubusové skluzavky nebo klidnější sedačková lanovka.

Trnem v oku mnoha environmentalistů však nejsou zimní radovánky v arabské poušti, ale uhlíková stopa jakou tyto, u nás oblíbené sporty, v těchto arabských vedrech zanechávají. Takže jak to vlastně se spotřebou elekřiny pro dubajskou lyžovačkou vlastně je? Podle vyjádření portálu Arabian Business toto indoorové lyžování má podobnou spotřebu jako 120 pokojový hotel, kterých je v Dubaji obrovské množství.

Společnost provozující Ski Dubai však o skutečné spotřebě poněkud mlží. Podle nezávislých odhadů však lyžařský areál v Dubaji spotřebuje ročně 525 až 915 MWh jen na udržení vnitřní teploty, možná i více, v závislosti na úrovni použité izolace. Tyto odhady vycházejí z průměrné venkovní teploty dosahující 32°C. V létě je to až 50°C a v zimě kolem 20°C. K tomu je třeba připočítat tepelnou energii, kterou je třeba odebrat vodě pro výrobu sněhu, což představuje nejméně 700 kWh denně, tedy 255 MWh ročně.

Elektřina ve Ski Dubai se v současnosti stále vyrábí především ze zemního plynu i když Dubaj v posledních letech hodně investuje do rozsáhlých solárních projektů, takže roční spotřeba více než jedné gigawatthodiny elektřiny způsobí nejméně 500 tun emisí skleníkových plynů. I když se to může zdát jako hodně, nezapomeňte, že Ski Dubai každoročně navštíví tisíce návštěvníků jak z řad Arabů, tak i návštěvníků z relativní blízkosti Emirátů (třeba z Indie), z nichž mnozí by jinak mohli nasednout na letadlo a vyrazit lyžovat do Alp.

Roční emise skleníkových plynů Ski Dubai tak odpovídají tisícovce zpátečním letům z Prahy do Dubaje. Je snadné zaměřit se na Ski Dubai jako na vzor plýtvání a nadbytku, ale v Dubaji existuje příliš mnoho jiných, ještě nehospodárnějších praktik, které si zaslouží naši pozornost mnohem více, jako třeba venkovní klimatizace nebo (zrušené) plány na chlazenou pláž.

Richard Pappen
zdroj: Arabian Business

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář