
Maeve Aerospace využívá Siemens Xcelerator pro vývoj nové generace plně elektrického příměstského letadla s nulovými emisemi
03.07.2023Společnost Siemens Digital Industries Software dnes oznámila, že společnost Maeve Aerospace B.V. při...
Datum 20.02.2022
Foto: Lazzarini Design Studio
Proč stavět superjachtu, která se pohybuje jen po vodě, když můžete vytvořit superjachtu, která může i létat? Tuhle otázku si položil asi málokdo z nás. Ne tak designérská společnost Lazzarini Design Studio se sídlem v italském Římě. Ta vymyslela nový koncept jachet s názvem Air Yacht, který má schopnost “plout po obloze” stejně jako po oceánu.
Sto padesát metrů dlouhá jachta, vybavená osmi protiběžnými elektromotory poháněnými superlehkými bateriemi a solárními panely, může brázdit jak oblohu tak i světová moře rychlostí 60 uzlů (110 km/h). A to po dobu více než dvou dnů v kuse. A navíc s nulovými emisemi. Kromě plně elektrické mobility je tato letecká jachta ekologická i v dalších ohledech: Bude postavena výhradně z uhlíkových vláken, která jsou pevná a zároveň lehká.
Minulý měsíc byly zveřejněny nákresy této létající jachty a futuristický design vypadá velmi nadčasově. Obrovská konstrukce vyrobená z uhlíkových vláken bude vybavena dvěma vzducholoděmi naplněnými stlačeným heliem, což jí podle konstrukčního týmu, umožní také vzlétnout.
Kromě zjevných letových schopností je Air Yacht navržen tak, aby mohl “tiše” plout po vodě rychlostí odhadovanou na pět uzlů, a to díky “nafukovacím základnám”, které se při přiblížení k vodě naplní vzduchem a umožní tak vozidlu plavat rychlostí 5 uzlů.
Hlavní apartmá se nachází v hlavním trupu, který měří přibližně 80 metrů, spolu s prostorným obývacím pokojem s jídelnou a bazénem. Kromě tohoto apartmá je tam také 10 kajut pro cestující.
Hlavní cíl společnosti, která tuto jachtu navrhla, je “ekologicky udržitelná doprava” a toto plavidlo je zaměřeno spíše na soukromého majitele než na veřejnou dopravu nebo turistické účely.
Ondřej Novák
zdroj: Architectural Digest