Siemens vyhlašuje 9. ročník soutěže v CNC programování Sinumerik Cup

Datum 27.02.2022

Foto: Siemens

Siemens Sinumerik Cup je soutěž pro střední školy a učiliště, ve které soutěží týmy studentů technických středních škol a učilišť. V soutěži týmy připravují program pro výrobu skutečného produktu, kterým je letos experimentální koncový efektor pro kolaborativní robot. Do letošního ročníku soutěže o putovní pohár se mohou přihlásit 2–4 členné týmy z České republiky. Uzavírka přihlášek je 30. dubna, vypracované zadání je potřeba odeslat do 15. května 2022. Více na: www.siemens.cz/sinumerikcup

Vítězem se stane tým, který navrhne nejlepší technologický postup a v řídicím systému Sinumerik naprogramuje výrobu funkční sestavy experimentálního koncového efektoru pro kolaborativní robot. Obdobné komerčně vyráběné produkty se využívají v řadě aplikací, například pro přenos lehkých objektů přisátým k efektoru podtlakem.

„V soutěži Sinumerik Cup však nestačí jen co nejlépe navrhnout technologii a program. Důležité je také projekt skvěle odprezentovat a k tomu je potřeba dokonalá spolupráce v týmu,“ vysvětluje Tomáš Duba, ředitel obchodního úseku Motion Control Siemens Česká republika. „Věřím, že právě propojováním technických a prezentačních znalostí a dovedností připravujeme účastníky soutěže na to, co je v reálném profesním životě čeká,“ doplňuje.

Autorem zadání je Ing. Aleš Polzer, Ph.D. z odboru kvality, spolehlivosti a bezpečnosti (FSI VUT v Brně), který se na organizaci soutěže podílí od jejího počátku. „Myslím si, že čas věnovaný programování moderních CNC strojů v rámci naší soutěže bude užitečně stráveným a studentům mnohé přinese. Všem studentům, kteří se proto do soutěže přihlásí, přeji hodně štěstí a těším se na jejich vypracovaná zadání. Každý tým může překvapit a získat nejvyšší trofej. I nováčci v této soutěži vítězí,“ uvádí. 

Soutěž Sinumerik Cup se těší rostoucí oblibě nejen u studentů, ale i u pedagogů. „Studenti i jejich učitelé mají možnost pracovat na reálném projektu, získat zpětnou vazbu a změřit síly s jinými školami. To je na soutěži baví,“ uzavírá Vít Hadáček, technický poradce Siemens. 

Vyhodnocení soutěže bude dvoukolové: v prvním kole bude vypracované úkoly hodnotit odborná komise, následně budou týmy, které postoupí do druhého kola, prezentovat své projekty před porotou, aby kromě programování prokázaly i schopnost odborně prezentovat a obhájit výsledky své práce. 

Sinumerik Cup je týmová soutěž, za každou školu se mohou přihlásit maximálně dva soutěžní týmy s dvěma až čtyřmi členy. Registrace přihlášek probíhá online do 30. dubna 2022, vypracované zadání musí být odevzdáno do 15. května 2022. 

Mariana Kellerová

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář