Zásadní parametry pro výběr tepelného čerpadla? Účinnost a bod bivalence

Datum 08.03.2022

Monoblokové tepelné čerpadlo Panasonic Aquarea T-CAP Generace J. Foto: Panasonic

Tepelná čerpadla dnes vyrábí desítky značek z celého světa. Jak si z bohaté nabídky vybrat skutečně kvalitní čerpadlo? Při své volbě nebo posouzení nabídky se soustřeďte na dva ukazatele – výkon a bod bivalence. Neopomíjejte ani topný faktor, který vlastně představuje, kolik uspoříte. Nicméně první dva ukazatele rozhodují o tom, zda budete v klidu a teplu nebo lamentovat nad nevhodnou volbou.

Výkon přebije vše

Hlavním parametrem při výběru tepelného čerpadla je jednoznačně výkon. S poddimenzovaným čerpadlem prostě dům nevytopíte. U tohoto údaje věnujte pozornost především testovacím podmínkám, za jakých byl výkon měřen. 

„Je vytvářen dojem, že udávaný nominální výkon tepelných čerpadel je k dispozici i při nízkých venkovních teplotách bez nutnosti provozu záložního (bivalentního) zdroje, a lze tak použít výrazně levnější model s nižším výkonem. Jak se říká, ďábel se skrývá v detailu, a tím jsou hodnoty, které se mohou prezentovat při rozdílných podmínkách měření“, upozorňuje Radek Vanduch, hlavní technik společnosti Panasonic Heating & Cooling.

Například udávaný výkon 9 kW při A7/W35 znamená, že čerpadlo bude generovat výkon 9 kW při teplotě venkovního vzduchu +7 °C a teplota topné vody bude 35 °C. Se vzrůstající teplotou topné vody a s klesající teplotou vzduchu totiž výkon tepelného čerpadla bude klesat.

„V úvahu musíte brát také nejen nízké teploty v zimě, ale i tepelnou ztrátu domu. U nových staveb to zjistíte z energetického štítku budovy, u starších lze spočítat. Pokud je tepelná ztráta vašeho domu třeba 5 kW, čerpadlo s výkonem 5 kW nestačí,“ říká Roman Rous, hlavní technik společnosti VITrading – For Future.

„Záhadný“ bod bivalence

Také na první dobrou nevíte, co to je? Vězte, že nejste sami. Bivalentní bod je totiž teplota, od které se musí použít záložní (bivalentní) zdroj energie dodávaný elektrickou spirálou, která doplní chybějící energii k dosažení potřebného výkonu a pokrytí tepelné ztráty domu i ohřev vody.

„Pro podnebí v ČR je za dostačující bivalentní bod považováno -5 °C, v praxi ale počítejte s teplotami -7 °C až -10 °C, které nejsou, byť krátkodobě, ničím výjimečným. Čerpadlo s bodem bivalence 0 °C je sice levnější, ale stačí lehký mrazík a do provozu se uvede bivalentní zdroj, který čerpá energii přímo z elektrického zdroje. Ovšem existují čerpadla, která jsou schopna požadovaný výkon dosahovat i při teplotě -15 °C, aniž by potřebovala spustit záložní zdroj. Mezi ně se řadí například Panasonic Aquarea T-CAP Generace J. Toto čerpadlo v provedení monoblok dokáže díky jedinečné technologii duálního tepelného výměníku udržovat topný výkon až do venkovní teploty -20 °C,“ říká pan Rous.

Topný faktor neboli COP a SCOP

Efektivitu tepelných čerpadel udává topný faktor, označovaný jako COP. Jde o poměr mezi výkonem a příkonem pro provoz celého topného systému čerpadla. Čím vyšší, tím úspornější čerpadlo je. SCOP je COP za celou topnou sezonu. Jde o průměr za delší časové období a měl by (ale nemusí!) zohlednit i spotřebu energie například ve stand-by režimu.

A zde opět zpozorněte. „Výrobci mají totiž možnost si zvolit porovnávací bod, tzv P-design, a někteří vypočítávají tyto parametry třeba při vyšších denních teplotách, ne při plném výkonu tepelného čerpadla apod. Shodný COP byste tak mohli najít u jednoho při 5 °C a u druhého při -5°C. Údaje pro porovnání získáte z výkonových tabulek, které například my máme přímo v katalogu, společně s podmínkami garance parametrů,“ upřesňuje Radek Vanduch.

Výběr tepelného čerpadla se správnými údaji není složitou záležitostí. Přesto je lepší nechat výběr na zkušené instalační firmě.

„A samozřejmě se ptejte i u dalších dodavatelů. Podezřele „výhodná“ cena dodávky může být třeba i díky tomu, že místo topenářských trubek použije neseriózní firma trubky instalatérské. Oba typy se vyrábějí z mědi, ovšem ty topenářské vydrží výrazně vyšší provozní tlak,“ radí Rous.

Igor Walter

Výstava Volty 700 x 200 px

Komentáře k článku (7)

 1. Nejdůležitější parametr chybí, a to je TCO. Celkové náklady na vlastnictví.
  Jestliže si někdo nechá nainstalovat systém za půl milionu s životností 10 let tak zaplatí 50 tisíc za rok jen za instlaci bez spotřeby.

  Topenářské trubky vydrží vyšší tlak? Vodovodní trubky jsou na 6 atmosfér. Není důvod proč by měl být v topení vyšší tlak než 1-2 atmosféry. Na to se dává kompenzace tlaku.

  1. Já myslím, že těch důležitých věcí bylo vynecháno více. Já mám zrovna TČ Panasonic a venkovní jednotka je docela hlučná, naštěstí to sousedce nevadí, není až tak blízko. Ale stydíme se. V našem okolí je instalováno více jiných typů TČ, tam ta hlučnost není, ale někdy to prý dojde až na soud. Taky při nasazení TČ ke stávajícímu otopnému systému bych si dal velký pozor, zvláště pokud jde o radiátory. Takových chytrých rad jako je v tomto článku vám každý prodejce TČ naloží hromadu a pak když se řeší “detaily” tak je všechno jinak. My jsme například po nasazení TČ řešili hydraulický šum v rozvodech, protože oběhové čerpadlo u TČ honí vodu o dost rychleji než starej dobrej Grundfos. Je to o nějakém poměru objemu vody v systému k výkonu TČ. Také jsme řešili cyklování, po 3 letech se zadřelo oběhové čerpadlo ( 30 tis.). Celkově jsme spokojeni ale těch ALE je dost.

 2. Já jsem koupil čerpadlo do 200let starého nezatepleného kamenného domu. Čerpadlo nádherně topí, když bylo – 13 tak čerpadlo dávalo je otopnou vodu 50 stupňů, tak jsem v jedné místnost , kde jsem vejvíce, zapnul na chvíli jako bivalentní zdroj akum, kamna. Od té doby takový mráz nebyl. Vše naprosto perfektně funguje.

  1. Můžete nám do diskuze sdělit kolik máte roční spotřebu MWh a kolik m3 vytápíte?

  2. Podle článku je bivalentní zdroj přímotopná sprála uvnitř tepelného čerpadla která začne přitápět když čerpadlo nestíhá a to snižuje celkovou účinnost.
   Takže akumulačky jsou trivalentní zdroj, když už tepelné čerpadlo i s přímotopnou spirálou jedou naplno a nestíhají :-))

 3. Opět jen článek pro článek.

  Já jsem instaloval a navrhoval tepelná čerpadla. Dělal jsem i propočty ekonomiky provozu a instalace.

  Pane Walter, pokud chcete napsat opravdu dobrý článek o tepelných čerpadlech, promluvte si o tom s někým, kdo s nimi má vlastní zkušenosti.
  Ona výhodnost tepelných čerpadel vzala za své po zdražení el. energie a bude to stále horší.
  O výhodnosti instalace tepelných čerpadel Vzduch voda se nedá nic pozitivního říci. Prostě se ekonomicky, za současné energetické politiky vlády a EU, nevyplatí.

Napsat komentář