IR teploměr se kontaktu nebrání. Počítá s termočlánkem i USB

Datum 28.03.2022

Voltcraft IR 1201-50D USB. Foto: Conrad

Pokud lze hodnotu stejné fyzikální veličiny stanovit různými způsoby, proč se při měření omezovat pouze na jednu metodu? Teploměr Voltcraft IR 1201-50D USB to vidí podobně. Jeho infračervený snímač zvládá rozsah od -50 až do +1200 °C, zatímco s termočlánkem pokračujete ještě dál. Měřidlo proto někteří nedají z ruky. Jiní zase výrobce pochválí i za přiložený stativ.

Bez dotyku znamená bezpečně

Bezkontaktních teploměrů pracujících v infračervené části spektra dnes máme nepočítaně. Budou ale všechny vyhovovat svou výbavou, rozhraním, optikou, doplňkovými funkcemi, přesností měření a v neposlední řadě též i rozsahem? Počítal výrobce s častým přenášením a je vůbec ochotný ručit za svou techniku nad rámec dvouleté záruky?

Otázky neberou konce a vhodných kandidátů rychle ubývá. Německý model Voltcraft IR 1201-50D USB se ale v cenovém rozpětí do pěti tisíc korun drží stále se ctí. S rozlišením 0,1 stupně začíná měřit hluboko pod bodem mrazu a pokračuje až tam, kde již ostatní „nedohlédnou“. Vykáže základní přesnost ±1 %, odezvu 150 ms a díky duálnímu laserovému zaměřování jen tak nepřehlédnete ani zvolený poměr 50 : 1, tedy D : S. Na vzdálenost dvou metrů proto počítejte s průměrem zkoumané oblasti jen 40 mm. K vyčtení obsahu paměti poslouží také dodávaný software, přičemž systém se z hlediska dlouhodobého sledování nebrání ani nepřetržitému měření. Tím však výčet funkcí teprve začíná.

Krásný i v detailech

Ačkoli se teploměr Voltcraft IR 1201-50D USB sebevědomě pouští o poznání dál, stále přitom zůstává jednoduše uchopitelným nástrojem. A to i doslova. Ozdobné prvky se speciálním povrchem zabraňují na rukojeti nechtěnému vyklouznutí, zatímco k dalšímu ovládání bude hned vedle „spouště“ stačit červené tlačítko Mode doplněné třemi prvky F1 až F3. Jejich aktuální funkce se pokaždé zobrazuje přímo na displeji. Při zadávání povelů jednou rukou si však budete muset přehmátnout o něco výš.

Na levém boku přístroje dostávají prostor vstupy pro termočlánek společně s komunikačním rozhraním. S celkovým designem teploměru zde ladí i gumová krytka. Její pohyblivá vnitřní část je lomená a díky zarážce po vytažení hezky udržuje koncovou pozici, takže záslepka nijak nepřekáží. Pokud ale zatáhnete ještě jednou, lze jednolitý díl odpojit úplně.

Výrobce však nedbá na ochranu citlivého snímače proti prachu a příliš se nevyznamenal ani volbou, nebo způsobem uložení 9V baterie. Prostor v rukojeti bude docela stísněný. Vzhledem k tomu, že je přístup dále podmíněn prostým stiskem západky, může kryt po opětovném složení jako jediný na celém přístroji vykazovat určité vůle. V místě úchopu se nedají jen tak přehlédnout. Na druhou stranu se při výměně primárního zdroje energie obejdete bez jakéhokoli nástroje. Co ale potěší, je závit ve spodní části těla, který využijete společně se stojanem. Přibalená teleskopická pomůcka je svou maximální výškou sice srovnatelná s rozměry přístroje, ale s trochou opatrnosti zastane i tak spoustu práce.

Jedna funkce za druhou

Ovládání teploměru není vůbec složité. Ve výchozím stavu po rychlém startu ihned přepínáte mezi režimem souběžného zobrazování maximálních a minimálních úrovní nebo módem, ve kterém systém průměruje a dopočítává k tomu i rozdíly. Na displeji přitom nikdy nechybí aktuální hodnota a místo se našlo také pro sloupcový ukazatel. Paměť dostala 30 pozic, které dále odlišuje též časové razítko.

Další stisk červeného tlačítka zpřístupní volbu jednotek měření, správu paměťového prostoru a nezbytnou definici emisivity – ať již číselně nebo výběrem z pěti přednastavených variant. V následujícím kroku aktivujete nepřetržité skenování, přizpůsobíte úroveň podsvícení a zakážete např. laserové navádění.

Poslední nabídka pak umožňuje ovlivnit přes volbu Set zbývající funkce systému – akustickou signalizaci nebo např. prodlevu před automatickým vypnutím. S kontrastem to ale nepřehánějte. Displej začíná rychle tmavnout a objevuje se rušení. Výstražná funkce alarmu konečně rozlišuje nízké a vysoké úrovně. Při nastavení zde dlouhým stiskem šipek postupně zvyšujete krok napříč všemi řády. Varování je pronikavé a celý displej se navíc zbarví do červena.

1200 stupňů a ještě dál

Svou měřicí techniku má Voltcraft ve zvyku chránit. Infračervený teploměr IR 1201-50D USB proto dostanete v malém plastovém kufříku, jehož polstrování je sice volně uložené, ale svůj účel splňuje. Pohodlně sbalíte veškeré příslušenství, můžete komunikovat s počítačem a díky malé trojnožce odlehčíte i rukám. A protože se na relativně malý displej vejde spousta informací, obdržíte souběžně i údaje z drátového čidla. Vždyť pracovat z bezpečné vzdálenosti ještě neznamená držet se o krok zpět.

Jan Robenek

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář