
Elon Musk: Vraťte se do kanceláří nebo běžte předstírat práci jinam
03.06.2022Podle e-mailu zaslaného zaměstnancům, jehož původní znění je zveřejněno níže, požádal šéf společnost...
Datum 10.04.2022
Foto: Steve Jurvetson, Flickr
Společnost Tesla už vloni požádala o nový patent na efektivnější proces získávání lithia. Podle automobilky by mohla snížit náklady o více než 30 %, jak se Elon Musk zmínil na loňském Battery Day. V pátek na svém Twitteru uvedl, že Tesla se možná pustí přímo do těžby a rafinace lithia, protože cena tohoto kovu, který je klíčovou složkou při výrobě baterií, je už příliš vysoká. Další významný hráč v lithiovém byznysu by její cenu mohl výrazně snížit.
Šéf technologických společností Tesla a SpaceX reagoval na tweet ukazující průměrnou cenu lithia za tunu v posledních dvou desetiletích, který ukázal masivní nárůst cen od roku 2021. Podle společnosti Benchmark Mineral Intelligence se cena tohoto kovu za poslední rok zvýšila o více než 480 %.
“Cena lithia se vyšplhala na šílenou úroveň! Tesla se možná bude muset pustit do těžby a rafinace přímo ve velkém měřítku.“ napsal Musk na Twitteru. “Samotného prvku není nedostatek, protože lithium je téměř všude na Zemi, ale tempo těžby a rafinace je pomalé.”
Byly vyvinuty sodíkové baterie, které nabízejí desetinásobné zvýšení kapacity, a další baterie, které by mohly urychlit poptávku po větším množství solární energie. Zatím však nic nedokázalo nahradit lithium-iontové baterie a brzy asi ani nenahradí.
Podle portálu Mining.com se například Čína obává o ceny lithia natolik, že svolala řadu účastníků trhu na dvoudenní jednání zaměřená na zastavení závratného růstu cen. Růst cen lithia přichází v době, kdy se v Číně silně rozvíjí průmysl na výrobu elektromobilů. Podle odhadu agentury Bloomberg se v roce 2022 celosvětově prodá více než 10 milionů elektromobilů, z toho přibližně 6 milionů v Číně. Průmysl říše středu tak na vysoké ceny lithia doplácí v současné době nejvíce.
Podle U.S. Geological Survey se ložiska lithia skutečně nacházejí po celých Spojených státech. Lithium je klíčové v bateriích pro elektromobily, protože je to nejlehčí kov a zároveň nejméně hustý pevný prvek. Baterie vyrobené z lithia tak mají vysoký poměr výkonu k hmotnosti, což je v automobilovém průmyslů důležité.
Není to poprvé, co Musk uvažuje o tom, že by Tesla těžila vlastní lithium. V roce 2020 časopis Fortune napsal, že Tesla získala vlastní práva na těžbu lithia v Nevadě poté, co nevyšla dohoda o koupi společnosti Cypress Development Corp. zabývající se těžbou lithia.
Richard Pappen
zdroj: Mining.com, Bloomberg