Na Elona Muska byly během 24 hodin podány dvě žaloby

Datum 17.06.2022

Foto: Joe Green, Flickr

Elon Musk byl v posledních 24 hodinách žalován hned dvakrát. Jednou v New Yorku a podruhé v Texasu. Šéf dvou slavných firem – Tesla a SpaceX – se často dostává do potíží, především svými komentáři na Twitteru, kolem kterého také udělal dost velký humbuk především svou snahou jej celý ovládnout.

Už tak dříve napjaté vztahy s americkou Komisí pro cenné papíry (SEC), která mu dala už v roce 2018 udělila pokutu ve výši 40 milionů dolarů za tvrzení, že je schopný stáhnout akcie Tesly z burzy, což nebyla tak zcela pravda, se ještě více zhoršily poté, co se Musk snažil ovládnout Twitter. Na ovládnutí by nebylo nic nezákonného, ale podle pravidel SEC musí investor, který překročí 5% hranici při nákupu akcií dané firmy toto uřadům nahlásit, což neudělal. A pak tuto komisi “znervózněly” Elonovy tanečky kolem celkového převzetí této sociální sítě, kde začal zpochybňovat její kapitálovou hodnotu.

1. žaloba o 258 mld. dolarů: Dogecoin jako pyramidová hra?

Amerického regulátora cenných papírů ale osoba Elona Muska zajímá velmi hodně a sleduje tak každý jeho krok, zejména jeho tweety o Tesle a kryptoměně Dogecoin, kterou Musk rád propaguje. Musk se vyjádřil, že kryptoměny obecně podporuje. V jednu chvíli Tesla dokonce přijímala Bitcoin pro platby za automobily a nedávno začala přijímat Dogecoin za své vybrané zboží.

Pokaždé, když Musk tweetuje o Dogecoinu, jeho cena má tendenci stoupat a po několika dnech klesat, což je vzorec, který investoři do kryptoměn viděli opakovat se již několikrát. Keith Johnson, investor do Dogecoinu tvrdí, že Musk si je dobře vědom toho, že Dogecoin nemá žádnou hodnotu, ale využívá svého postavení nejbohatšího člověka na světě k manipulaci a provozování Dogecoinu jako pyramidové hry za účelem zisku a pobavení, uvedla ve své zprávě agentura Reuters.

Žaloba podaná v New Yorku chce, aby bylo obchodování s Dogecoinem prohlášeno za hazardní hru podle federálních a státních zákonů, a hodlá Muskovi a jeho společnostem zabránit v propagaci jeho používání. Johnson požaduje náhradu škody ve výši 86 miliard dolarů, což je pokles hodnoty Dogecoinu od května loňského roku, a chce, aby ji soud ztrojnásobil, čímž by Muska zažaloval o 258 miliard dolarů.

Agentura Reuters dodala, že Johnson se nevyjádřil k důkazům, kterými by prokázal, že Dogecoin je pyramidová hra. Jeho žaloba se týká také veřejných prohlášení Billa Gatese, Warrena Buffetta a dalších, kteří kryptoměny zpochybnili.

2. žaloba: Toxická pracovní kultura společnosti Tesla

Druhou žalobu podal rovněž další investor a zároveň zaměstnanec společnosti Tesla. Žaloba podaná ve státě Texas, kde Tesla nyní sídlí, je namířena proti Muskovi i představenstvu společnosti a obviňuje je z toho, že dali vzniknout “toxické kultuře na pracovišti”, uvádí další zpráva agentury Reuters. Žaloba, kterou podal investor jménem Solomon Chau, tvrdí, že Musk a představenstvo společnosti Tesla po léta neřešili stížnosti na obtěžování a diskriminaci na pracovišti.

“Tesla vytvořila toxickou kulturu na pracovišti založenou na rasistickém a sexistickém zneužívání a diskriminaci vlastních zaměstnanců,” řekl Chau agentuře Reuters a zároveň dodal, že toxické pracovní prostředí bylo interně ponecháno ladem, přičemž pravda vyšla najevo teprve nedávno.

Kalifornský úřad pro spravedlivé zaměstnávání a bydlení již dříve podal na společnost Tesla žalobu za rasovou diskriminaci a obtěžování na pracovišti poté, co úřad zjistil, že v prostorách továrny dochází k častému špatnému zacházení s černošskými pracovníky, uvedl Business Standard.

Chau ve své žalobě tvrdí, že představenstvo společnosti Tesla a Musk porušili své povinnosti tím, že se nezabývali interními zprávami, což způsobilo, že Tesla přišla o kvalitní zaměstnance a vznikly jí náklady na soudní spory a vyřizování pokut. To způsobilo finanční škody a nenapravitelné poškození pověsti společnosti, uvedla agentura Reuters.

Milan Matějíček
zdroj: Reuters, Business Standard

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář