Brněnské elektronové mikroskopii se nadále daří. Thermo Fisher Scientific hlásí rekordní tržby i růst počtu zaměstnanců

Datum 21.06.2022

Foto: Thermo Fisher Scientific Brno

Jihomoravská metropole bývá mnohdy označována jako “hlavní město elektronové mikroskopie”. Naráží se tím na fakt, že v Brně sídlí hned tři výrobci elektronových mikroskopů, jejichž společná produkce tvoří zhruba třetinu všech elektronových mikroskopů na světě. Největší místní výrobce – Thermo Fisher Scientific – v loňském roce dosáhl rekordních tržeb, které činily 16,2 miliardy Kč. Zisk před zdaněním dosáhl 716 milionů Kč. V růstu plánuje firma pokračovat i letos.

Elektronové mikroskopy jsou pokročilá vědecká zařízení, která stojí i miliony dolarů. Většina lidí s nimi nemá přímou zkušenost, nicméně pravdou je, že ovlivňují naše životy více, než si uvědomujeme. Vakcíny (nejenom) proti Covidu-19, mikročipy, baterie do elektromobilů, moderní materiály nebo fotovoltaika. Ve všech těchto případech se využívají elektronové mikroskopy, které pomáhají s výzkumem a vývojem nebo při následné výrobě a kontrole kvality.

“Naše přístroje dodáváme světově známým univerzitám, ale také předním výrobcům elektroniky, automobilkám nebo třeba NASA. Naprostá většina z těchto přístrojů směřuje za hranice České republiky, přičemž na celkovém exportu se z největší části podílí Asie,” přibližuje Petr Střelec, generální ředitel brněnské pobočky.

I přes současnou komplikovanou ekonomickou a geopolitickou situaci ve světě je po produktech Thermo Fisheru velký zájem, což firmě vyneslo i premiérové umístění mezi desítkou největších českých exportérů, kteří byli vyhlášeni v rámci soutěže Exportér roku.

Krom pozice největšího exportéra na jihu Moravy patří Thermo Fisheru přední příčka i mezi nejvýznamnějším brněnskými investory do výzkumu a vývoje (R&D), jak vyplývá z datové zprávy inovační agentury JIC. V roce 2021 Thermo Fisher do R&D investoval lehce přes jednu miliardu korun, což je zhruba o 200 milionů víc, než v předcházejícím roce. Ostatně význam R&D pro Thermo Fisher dokládá i loňské rozšíření vývojového portfolia o hmotností spektrometry.

„Tyto přístroje s extrémně vysokou citlivostí určují chemické složení vzorků na úrovni atomů či molekul. Běžně se využívají při výzkumu nových léčiv, zjišťování stopových kontaminací v řekách či ve vzduchu, analýze potravin, v kriminalistice, u dopingových testů nebo při poznávání vesmíru,“ vysvětluje Střelec.

Nové vývojové projekty a celkově větší objem výroby se logicky promítly i do nárůstu počtu zaměstnanců. V loňském roce Thermo Fisher přijal 465 nových lidí a celkové číslo zaměstnanců se tak přehouplo přes 1 500. Nejvíce posil zamířilo do oddělení vývoje, výrobního inženýringu a také do výroby. Ve většině se tak jednalo o technicky zaměřené odborníky s vysokoskoškolským nebo středoškolským vzděláním, nicméně vzhledem k exportnímu zaměření Thermo Fisheru a současné situaci na trhu s materiály byla vysoká poptávka i po specialistech na logistiku a dodavatelský řetězec.

Jakub Kovářů

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář