Samomazné kloubové hlavy pro potravinářství – i s vyšším zatížením

Datum 14.07.2022

Samomazná a bezúdržbová kloubová ložiska igubal pro použití v potravinářském průmyslu se skládají z pouzdra a kuličky z nerezové oceli a vnitřního kroužku z vysoce výkonného triboplastu iglidur A160, který splňuje požadavky FDA a EU10/2011. Foto: igus/HENNLICH

Pravidelné mazání kovových ložisek stojí čas a peníze a v potravinářském průmyslu zvyšuje i riziko kontaminace. Bezúdržbová kloubová ložiska igubal jsou ekonomickou a bezpečnou alternativou. Specialista na pohyblivé triboplasty, firma igus – v Česku výhradně zastoupená firmou HENNLICH, přichází s novým modelem, který je vybaven tělem z nerezové oceli, samomazným polymerovým vnitřním kroužkem a nerezovou kuličkou. Díky němu lze u aplikací s vyšším zatížením přejít na odolnou tribo-technologii. 

Kloubová ložiska jsou nepostradatelnou součástí strojů a zařízení v potravinářském průmyslu. Používají se např. v plnicích linkách, strojích na zpracování masa nebo balicích systémech, kde přenášejí hnací síly na otočné, kyvné a rotační pohyby. Pro dosažení nízkého tření mezi kluzným kroužkem a kloubovou kuličkou je nutné hlavici pravidelně mazat. Práce, která je nejen časově náročná, ale také zvyšuje riziko kontaminace, protože nečistoty a prach snadno vytvářejí lepkavý povlak a pevné hrudky. 

“Abychom ulevili nejen potravinářským provozům a zároveň zlepšili hygienické vlastnosti jejich pohyblivých aplikací, rozšířili jsme naši řadu kloubových ložisek igubal,” vysvětluje produktový manažer pro kluzná pouzdra ve firmě HENNLICH, Tomáš Vlk. “Nový plastovo-kovový hybrid se skládá z ocelového těla, kuličky a vnitřního kroužku z vysoce účinného plastu iglidur A160, který splňuje požadavky FDA i EU 10/2011.”

 

Čistý suchý provoz díky pevným mazivům

Stejně jako všechny triboplasty iglidur, je i materiál A160 samomazný a bezúdržbový. Zajišťuje tak suchý provoz s nízkým třením mezi vnitřním kroužkem a kuličkou z nerezové oceli. Absence maziva také výrazně urychluje čištění, protože bez maziva mají nečistoty a prach jen malou šanci se usadit. Pro další zvýšení bezpečnosti je vysoce výkonný plast iglidur A160 navržen v modré barvě. Jedná se o barvu, na které lze při kontrolách čištění rychle odhalit zbytky potravin a spory plísní. Navíc je tato barva opticky snadno zjistitelná. 

“Tuto vysokou úroveň hygieničnosti potvrzuje i schválení amerického Úřadu pro potraviny a léčiva (FDA), který se řídí jedněmi z nejpřísnějších hygienických směrnic na světě. Stejně tak je v souladu se směrnicí EU 10/2011,“ doplňuje Tomáš Vlk

Čistota a odolnost

Nový typ igubalu je nejen hygienicky nezávadný, ale také odolný, a to i při venkovním použití. V porovnání s plastovými ložisky má vyšší tuhost a pevnost v tahu. Kromě toho je odolný vůči vlhkosti, kyselinám, zásadám a UV záření. Je vhodný do teplot od -40 °C do +90 °C. Odolnost plastu iglidur A160 proti oděru je podle výsledků ze zkušební laboratoře igus desetkrát lepší než u polyamidu – a to i při rychle rotující hřídeli. 

Tomáš Vlk dodává: “Uživatelé mohou při malé investici výrazně zvýšit spolehlivost svých systémů. Nové kloubové hlavy jsou k dispozici ve velikostech M6, M8, M10, M12, M16 a M20.

Martin Jonáš

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář