Digitalizace výroby nového elektrického crossoveru Nissan Ariya od Siemensu

Datum 14.09.2022

Foto: Siemens

Jako přední dodavatel automatizačního a průmyslového softwaru spolupracuje Siemens s automobilkou Nissan na konstrukci výrobních linek pro nový elektrický crossover Nissan Ariya. Výroba by měla probíhat v japonském závodu Nissan v Točigi. Obě firmy již pojí předchozí dlouholeté partnerství, kdy Nissan využívá softwarové portfolio Siemens Digital Industries v oblasti optimalizace návrhu a výroby. Díky komplexnímu a ucelenému digitálnímu řetězci programů může automobilka propojit velké množství různých zdrojů informací v rámci PLM platforem. 

„Úspěšné spuštění nových výrobních linek představuje milník v naší dosavadní spolupráci,“ uvedl Cedrik Neike, člen management boardu koncernu Siemens AG a generální ředitel Digital Industries. „Za nejnovějším vývojem elektrizovaných pohonů stojí především klimatické změny a přísné ekologické předpisy. V rámci aktuální spolupráce nabízíme všechny naše špičkové technologie pro vysoce flexibilní, efektivní a zároveň udržitelnou výrobu automobilů.“

Foto: Siemens

„Naše nová inteligentní továrna v Točigi bude ztělesněním budoucnosti mobility. Umožní nám nejen dále vylepšovat pracovní prostředí, ale budujeme zde i zcela bezemisní výrobní systém. Pro digitalizaci linky na výrobu nového elektromobilu jsme si vybrali našeho dlouhodobého inovačního partnera, společnost Siemens, která má jako přední expert na průmyslovou automatizaci a digitalizaci v této oblasti veškeré potřebné znalosti a zkušenosti,“ doplnil Teiji Hirata, viceprezident divize Vehicle Production Engineering and Development společnosti Nissan Motor Co., Ltd.

Systémová architektura nově vyvíjené elektrické hnací jednotky Nissan by měla standardizovat její zpracování a montáž. Součástí systému je proto bezpečnostní programovatelný automat Simatic S7-1500 a distribuovaný I/O modul ET200SP poskytované na bázi ‚Siemens One Single Solution‘ (OSS), tj. jako jedno ucelené řešení. Komunikaci mezi provozní a řídicí úrovní zajistí Profinet a integrace všech automatizačních zařízení proběhla v prostředí inženýrského rámce TIA Portal. Řešení tak nabízí kompletní přístup k celému digitalizovanému procesu automatizace – od digitálního plánování přes integrované projektování, až po transparentní provoz. Inteligentnější automobily potřebují také více výkonných elektronických řídicích jednotek (ECU), a to platí i pro nový Nissan Ariya. 

Foto: Siemens

Součástí nové výrobní linky je tak i diagnostický systém zprovoznění Siemens Sidis Pro, který zapisuje data do ECU a ověřuje elektrické komponenty automobilu. Tento systém používá již řada automobilových výrobců po celém světě. Sidis Pro provádí pokročilou diagnostiku vozidla a řízení kontrolních dat, čímž zajišťuje nejen optimální podporu během kontroly, ale i kvalitu výroby. Systém řídí nejrůznější data se serverovými funkcemi a přispívá tak k digitalizaci výrobních linek. Umožňuje maximální flexibilitu automobilové výroby – je totiž snadno a rychle modifikovatelný podle jednotlivých plánů výroby či požadovaných změn. Různé aplikace mají k dispozici jeden software, což usnadňuje systémovou standardizaci a snižuje potřebné množství zdrojů pro výkon více úloh, a to i v jiných výrobních závodech. 

Společnost Siemens nadále podporuje digitalizaci a elektrifikaci výrobních zařízení Nissan a realizaci vize inteligentní továrny Nissan (Nissan Intelligent Factory).

Lenka Hlavatá

Dny teplárenství 700 x 200 px

Napsat komentář