Největší projekt energetických úspor se rozběhl. ČVUT ušetří 20 mil. Kč.
18.01.2020V devíti areálech ČVUT v Praze startují stavební a energeticky úsporná opatření, která sníží spotřeb...
Datum 22.10.2022
Foto: ČVUT
Po čtyřech letech intenzivní práce multidisciplinární výzkumný tým ČVUT UCEEB úspěšně dokončil unikátní vzduchotechnickou jednotku, která umí zajistit čerstvý vzduch a současně regulovat jeho teplotu i efektivně získávat teplo či chlad z odpadního vzduchu. Technologie využívá inovativní aktivní výměník tepla s termoelektrickými moduly a je chráněna evropským patentem.
V rámci vývoje navrhli a odzkoušeli mnoho variant aktivního výměníku a celkové konfigurace vzduchotechnické jednotky s pokročilou rekuperací tepla a regulací teploty čerstvého vzduchu. Výsledkem je řešení, které pracuje bez kompresoru a s omezeným počtem mechanických pohyblivých součástí.
Místo nich větrací jednotka využívá dvojice tepelných výměníků. Prvním z nich je vysoce účinný deskový výměník zpětného získávání tepla, druhým je aktivní výměník využívající termoelektrické moduly, který zajišťuje ohřev a chlazení přiváděného vzduchu.
Díky tomuto uspořádání nová technologie vykazuje velmi nízkou provozní hlučnost, vysokou spolehlivost a minimální prostorové nároky. Výsledná jednotka je proto vhodná zejména pro provoz v bytech.
Výzkum a vývoj v rámci projektu Inovativní větrací jednotka s termoelektrickými moduly pro řízení teploty vzduchu byl podpořen z programu TAČR THETA1.
Tým autorů ČVUT
Bohužel, Peltierův princip je nedoceněný a okrajově rozvíjený systém.
vzhledem k jeho tragické efektivitě a nespolehlivosti danou výrobním procesem nebo šizením …málokterý článek přežije 2 roky.