ČVUT získalo evropský patent pro novou vzduchotechnickou jednotku

Datum 22.10.2022

Foto: ČVUT

Po čtyřech letech intenzivní práce multidisciplinární výzkumný tým ČVUT UCEEB úspěšně dokončil unikátní vzduchotechnickou jednotku, která umí zajistit čerstvý vzduch a současně regulovat jeho teplotu i efektivně získávat teplo či chlad z odpadního vzduchu. Technologie využívá inovativní aktivní výměník tepla s termoelektrickými moduly a je chráněna evropským patentem.

V rámci vývoje navrhli a odzkoušeli mnoho variant aktivního výměníku a celkové konfigurace vzduchotechnické jednotky s pokročilou rekuperací tepla a regulací teploty čerstvého vzduchu. Výsledkem je řešení, které pracuje bez kompresoru a s omezeným počtem mechanických pohyblivých součástí.

Místo nich větrací jednotka využívá dvojice tepelných výměníků. Prvním z nich je vysoce účinný deskový výměník zpětného získávání tepla, druhým je aktivní výměník využívající termoelektrické moduly, který zajišťuje ohřev a chlazení přiváděného vzduchu.

Díky tomuto uspořádání nová technologie vykazuje velmi nízkou provozní hlučnost, vysokou spolehlivost a minimální prostorové nároky. Výsledná jednotka je proto vhodná zejména pro provoz v bytech.

Výzkum a vývoj v rámci projektu Inovativní větrací jednotka s termoelektrickými moduly pro řízení teploty vzduchu byl podpořen z programu TAČR THETA1.

Tým autorů ČVUT

Výystava Volty 700 x 200 px

Komentáře k článku (2)

    1. vzhledem k jeho tragické efektivitě a nespolehlivosti danou výrobním procesem nebo šizením …málokterý článek přežije 2 roky.

Napsat komentář