
Elektřina dokáže třikrát rychleji zahojit i ta nejhorší zranění
01.05.2023Vědci z Chalmers Insitute of Technology (CTH) a Univerzity ve Freiburgu navrhli zajímavou techniku, ...
Datum 06.11.2022
Foto: ČVUT
Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT vyvíjí a testuje zdravotnické prostředky nové generace, které díky využití nanovlákenných materiálů přinesou alternativu k antibiotikům při léčbě infikovaných ran.
Na projektu NextPHAGE se kromě výzkumného týmu Nanomateriály a biotechnologie ČVUT UCEEB podílí také Vysoká škola chemicko-technologická v Praze a společnosti Inocure a Fagofarma. Jejich cílem je vytvoření antibakteriálních kožních krytů s využitím bakteriofágů. To jsou viry, které specificky napadají konkrétní bakteriální kmeny a lékařům umožňují účinně bojovat i proti bakteriím odolným vůči antibiotikům. Jejich použití v tradičních medicinálních přípravcích však dosud bylo značně problematické také z důvodu, že při skladování rychle ztrácely svou lytickou aktivitu.
Kožní kryty NextPHAGE překonávají tyto nedostatky zapouzdřením bakteriofágů do nanovlákenných materiálů se stabilizující funkcí. Díky tomu je bude možné běžně používat v nemocnicích i při domácím ošetření. Vyrobené nanovlákenné vrstvy s obsahem bakteriofágů jsou v současnosti testovány. Do budoucna by měly nabídnout účinnou alternativu k léčbě infikovaných ran antibiotiky, a pomoci tak předcházet vzniku antibiotické rezistence.
Tým autorů ČVUT