HENNLICH se podílí na pohybu SUPERNOVY

Datum 24.11.2022

Unikátní kinetická světelná instalace sklářské firmy LASVIT s názvem SUPERNOVA od designérky Petry Krausové se může pohybovat i díky 22 lineárním vedením, která jsou součástí hardwarového pohybového „srdce“ díla. Lineární vedení společně se servomotory zajišťují pohyb 330 skleněných prvků, které jsou zavěšené ve vzduchu pomocí stovek lanek. Foto: Lasvit

Unikátní kinetická světelná instalace sklářské firmy LASVIT s názvem SUPERNOVA se může pohybovat i díky 22 lineárním vedením, která jsou součástí hardwarového pohybového „srdce“ díla. Lineární vedení společně se servomotory zajišťují pohyb 330 skleněných prvků, které jsou zavěšené ve vzduchu pomocí stovek lanek. Právě lineární vedení do kinetické instalace, jejíž autorkou je designérka Petra Krausová, dodala litoměřická strojírenská firma HENNLICH.

Radek Kadlec, produktový manažer pro lineární techniku ve firmě HENNLICH: „Pro instalaci jsme dodávali lineární vedení HSR15 od japonské společnosti THK. Vedení je součástí lineárního mechanismu, který má na starosti pohyb jednotlivých lanek, na kterých jsou umístěna jednotlivá světla.“

Zatím poslední exemplář kinetické světelné instalace SUPERNOVA od novoborské sklářské firmy vznikl v prostorách libereckého VÚTS a je určen pro zákazníka v Asii.

Instalace SUPERNOVA je sestavená z 330 kusů ručně foukaného skla, které dohromady váží více než 2,5 tuny. Vedle velkého množství tvarů, do kterých se může instalace proměnit pomocí speciálního softwaru, zaujme především to, že finální podobu světla může ovlivnit samotný návštěvník svým pohybem. Skleněný lustr totiž reaguje na to, jak se pohybuje návštěvník. Jednotlivé prvky tak při pohybu v mnoha úhlech vytvářejí fascinující světelnou podívanou. 

SUPERNOVA není jediným projektem od světoznámé sklářské firmy LASVIT, ve kterém figurují komponenty firmy HENNLICH. Lineární vedení zajišťují například pohyb 16 metrů vysoké světelné instalace „Art of Healing“, kterou novoborští skláři instalovali ve vstupní hale budovy Burjeel Medical City.v Abú Dhabí. Díky lineárnímu vedení, které navrhla a dodala firma HENNLICH, se hrot 16 metrů vysokého objektu pohybuje. 

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář