Zdražování energií, jaký je očekávaný vývoj?
10.08.2021Přišlo Vám vyúčtování ceny energií a nestačíte se divit? Možná je čas na změnu. Podívejme se na to, ...
Datum 19.01.2023
Instalace rekuperace DUCO na střechu.
Řízené větrání s rekuperací tepla přináší řadu výhod nejen ve velkých kancelářských budovách, kde prostě nemůžete otevřít okno, ale i v domácnostech – rodinných domech, a dokonce i bytech. Daikin představuje malé rezidenční rekuperační jednotky DUCO, nejtišší na trhu a s velmi nízkou spotřebou elektřiny.
Hlavní předností řízeného větrání s rekuperací tepla jsou samozřejmě úspory energie. V zimě se přiváděný vzduch ohřívá zbytkovým teplem ze vzduchu odsávaného z interiéru, v létě si naopak nepřivádíme do místností tak velké teplo jako při větrání oknem. V dnešní době vysokých cen energií má rekuperace vliv na úsporu tepla hlavně v zimním období.
Velkým přínosem je ale také lepší kvalita vzduchu v domácnosti. Zařízení zajišťuje trvalý přívod čerstvého vzduchu zvenku, který je filtry zbavován prachu, pylu a dalších alergenů. Jednotky DUCO nabízejí možnost filtrace coarse 65% (G4), nebo ePM1 70% (F7). Jsou navíc vybaveny čidlem pro kontrolu koncentrace CO2 a/nebo vlhkosti v interiéru.
„Třetí velkou výhodou je omezení hluku zvenčí. Často je řízené větrání s rekuperací tepla jediným vhodným řešením pro byty s okny do rušných ulic v centrech měst.“ Monika Varkondová, specialistka na rekuperační jednotky Daikin
Vlastní hlučnost rekuperační jednotky je pak důležitým faktorem při rozhodování, jaký výrobek zvolit. Jednotky DUCO patří k nejtišším na trhu. Malé rozměry (od 740 x 957 x 585 mm), nízká hmotnost (47 kg) i spotřeba elektrické energie (příkon obou ventilátorů celkem do 183 W) a naopak vysoká účinnost (89 %) předurčují tyto jednotky k širokému využití v nejrůznějších stavebních projektech. Zejména dvoupatrové rodinné domy, řadovky nebo mezonetové byty ocení patentované integrované dvouzónové řízení – v místnostech, kde to není potřeba, systém běží pouze na nejnižší intenzitu větrání. A díky plochému sifonu, který slouží jako ochrana před zápachem, není třeba umisťovat jednotku DUCO na vysokou nevzhlednou konstrukci.
I údržba těchto jednotek je velmi jednoduchá, stačí jednou za tři měsíce nebo dle zanesení (když se na displeji jednotky rozsvítí kontrolka) vyměnit filtr. Sada filtrů 2× coarse 65% stojí cca 850 Kč.
Podobně jako u vestavné klimatizace nebo tepelného čerpadla je určitě lepší myslet na rekuperaci už ve fázi projektu (novostavby). To ale neznamená, že by byla pro rekonstrukce nevhodná. U starších bytových domů je např. možné vést potřebné potrubí ve starých šachtách. Výdech a nasávání je možné udělat na střechu, nebo do fasády. V takovém případě bude pravděpodobně nutný souhlas bytového družstva nebo společenství vlastníků (dle konkrétních stanov). V interiéru je třeba počítat se snížením stropů o cca 20 cm, aby vše mohlo být skryté v podhledech, a také s umístěním samotné jednotky třeba v technické místnosti nebo v nějaké skříni na chodbě apod.
Potřeba jsou tedy dva otvory do venkovního prostoru (kryté protidešťovou žaluzií a vzdálené od sebe minimálně 1,5 m), přívod elektřiny 230 V a místo pro rekuperační jednotku jako takovou. Venku žádná jednotka (na rozdíl od klimatizace nebo tepelného čerpadla) není.
Jak na novostavby, tak na rekonstruované objekty, rodinné i bytové domy je možné při využití centralizovaného řízeného větrání s rekuperací tepla získat aktuálně příspěvek od státu. Zatímco u novostaveb rodinných i bytových domů se dotace vztahuje na celou stavbu, resp. bytovou jednotku, u rekonstrukcí je dotace poskytována přímo na ventilační systém . Pořizovací cena samotné jednotky se přitom pohybuje od 60 000 Kč bez DPH.
Podle normy je přívod vzduchu veden do každé obytné místnosti (ložnice, obývací pokoj), zatímco odvod vzduchu najdeme v místnostech s nejvyšší vlhkostí (koupelna, kuchyň). Větrání je rovnotlaké, takže v bytě s řízeným větráním necítíte žádný podtlak nebo dokonce průvan. Naopak vzduch je vždy příjemný.
„Velký rozdíl je patrný, když se vrátíte po dovolené domů. V domě či bytě bez řízeného větrání je vzduch těžký, někdy až zatuchlý, člověka to nutí hned větrat. V domě s tímto zařízením (i když běželo jen na minimální otáčky kvůli úspoře energie) tomu tak není.“ Monika Varkondová, specialistka na rekuperační jednotky Daikin
V rekuperační jednotce je na přívodu i odvodu vzduchu osazen ventilátor, který vzduch nasává a odvádí (zvenku i zevnitř) do systému. Společně se potkají ve výměníku, kde teplejší vzduch předá teplo tomu chladnějšímu. Zkrátka druhý termodynamický zákon v praxi.
Společnost Daikin podepsala obchodní dohodu s belgickým výrobcem větracích zařízení DUCO v lednu 2022. Daikin tak rozšířil své portfolio o rekuperační jednotky DUCO, které distribuuje v rámci své evropské prodejní sítě. Cílem obou společností je zajišťovat zdravé prostředí v obytných prostorech.
Markéta Rejmonová