GPSETH, GPSRS: Čas z GPS pro Vaše zařízení

Datum 21.02.2023

Malý časový server GPSETH s anténou.

Potřeba přesného času v sítích LAN je velmi důležitá. Mnoho malých ethernetových zařízení nemá vlastní obvod reálného času, nebo se občas synchronizuje z určeného časového zdroje. GPSETH je miniaturní kompaktní SNTP časový server. Je vhodný zejména pro synchronizaci času v lokálních počítačových sítích, například v technologických sítích bez vazby na Internet. 

Varianta GPSRS používá protokol Modbus RTU. Přináší tak přesný čas například pro připojené PLC.  Moduly GPSETH a GPSRS poskytují i informaci o souřadnicích a rychlosti, což může být užitečné např. pro lokalizaci PLC či ostrovních systémů.

Čas ze systému GPS jako NTP server

Přesnou časovou informaci získává GPSNETH server z družicového systému GPS nebo GLONASS, jehož systémový čas je navázán na mezinárodní atomový čas TAI (temps atomique international). Tento čas představuje v současné době nejpřesnější dosažitelnou časovou stupnici. Pro synchronizaci klientů je pak použit běžný protokol SNTP (Simple Network Time Protocol).

Pokud dojde ke ztrátě družicového signálu, pokračuje GPSETH server v generování časové informace podle svého vnitřního časového generátoru. GPSETH používá protokol SNTP v3 pro distribuci časové informace. Dále obsahuje webové stránky, data umí posílat pomocí http GET ve formátu XML, a zná protokoly Modbus TCP, SNMP a Spinel.

Kontrolky na panelu serveru GPSETH informují o zapnutí, synchronizaci GPS signálem a o počtu viditelných družic. Pro podrobnější přehled stavu serveru stačí otevřít interní webovou stránku. Přes webové stránky se provádí i nastavení.

Foto vlevo: Úvodní vnitřní webová stránka ukazuje stav

Vlastnosti

  • Příjem údajů o času, poloze, rychlosti, atd. z navigačních satelitů GPS a GLONASS.
  • Podporované protokoly: SNTP v3, HTTP, Telnet nebo Modbus RTU
  • Ethernetové rozhraní nebo linka RS485 a RS232
  • Přesnost časové informace serveru: <50 ms
  • Anténa GPS součástí dodávky
  • Napájení 8 až 30 VDC
  • Robustní provedení, lze montovat i na lištu DIN
  • Rozměry 62 x 55 x 24 mm

Čas po sběrnici Modbus RTU

Někdy je třeba získat přesný čas i v jiných systémech, například pro skupinu zařízení, které komunikují protokolem Modbus RTU. Příkladem mohou být řídicí systémy založené na PLC, které potřebují přesný čas pro vzájemnou synchronizaci. Modul s označením GPSRS (obr. 3) přijímá přesný čas z družicového systému GPS. Tento čas je pak možné číst z paměťových míst obvyklými instrukcemi protokolu Modbus RTU. 

Modul GPSRS umožňuje číst přesný čas protokolem Modbus RTU.

Komunikace s modulem GPSRS je možná po sběrnici RS485, nebo RS232. K příjmu GPS slouží externí anténa. Modul může být napájen napětím 8 až 30V, komunikační sběrnice jsou galvanicky odděleny. Stav napájení, GPS signálu a komunikace je signalizován kontrolkami, takže zapojení a uvedení do chodu je jednoduché. Časoměrný modul GPSRS je dodáván v robustní kovové krabičce s možností uchycení na lištu DIN. 

Časový server GPSETH a GPSRS vyrábí a dodává společnost Papouch s.r.o (viz inzerát dole). Oba produkty je možné zapůjčit k vyzkoušení a technici dodavatele jsou připraveni poradit s jejich aplikací. 

Zdroj: Papouch

Dny teplárenství 700 x 200 px

Napsat komentář