Příbramský ZAT dodá na bulharskou JE Kozloduj řídicí systém za 15,5 milionu eur

Datum 27.03.2023

Foto: ZAT

Další významný úspěch v oblasti jaderné energetiky si připsal na své konto český výrobce a dodavatel řídicích systémů ZAT a.s. Firma po téměř dvouletém jednání se zástupci BEH (Bulharský energetický holding) a JE Kozloduj podepsala v půli března smlouvu na dodávku RRCS – systému řízení regulačních tyčí reaktoru pro 5. a 6. blok bulharské jaderné elektrárny Kozloduj za 15,5 milionu eur.

Dle vyjádření pracovníků jaderné elektrárny jde o největší kontrakt na dodávku českého zařízení pro bulharskou elektrárnu za posledních 20 let.

I z našeho pohledu je to významný milník. Bulharsko bylo poslední lokalitou v rámci EU, kde doposud nebyl nasazen český řídicí systém na elektrárnách typu VVER. Tímto krokem jsme uzavřeli pomyslný kruh a potvrdili naše špičkové kompetence v oblasti jaderné energetiky v Evropě,“ dodává Ivo Tichý, člen představenstva ZAT a.s.

„Jde o další jadernou elektrárnu v Evropě, kterou bude řídit systém vyvinutý a vyráběný v Příbrami. Aktuálně jde o jeden z nejmodernějších řídicích systémů v oblasti jaderné energetiky na trhu splňující nejnáročnější podmínky na bezpečnost dle požadavků evropských regulačních orgánů,“ říká Ivo Tichý, člen představenstva ZAT a.s.

Řídicí systémy a know-how české společnosti jsou aktuálně nasazeny na 30 procentech jaderných elektráren v EU a na 10 procentech ve světě.

Dodávka dvou systémů pro pátý a šestý blok JE Kozloduj bude probíhat v období dalších tří let. V prvním roce se uskuteční projektová fáze, v roce 2025 se budou realizovat dodávky, montáž a oživení na prvním bloku, na druhém bloku pak o rok později. 

České kompetence v jádře

Dle vyjádření pracovníků jaderné elektrárny jde o největší kontrakt na dodávku českého zařízení pro bulharskou elektrárnu za posledních 20 let.

I z našeho pohledu je to významný milník. Bulharsko bylo poslední lokalitou v rámci EU, kde doposud nebyl nasazen český řídicí systém na elektrárnách typu VVER. Tímto krokem jsme uzavřeli pomyslný kruh a potvrdili naše špičkové kompetence v oblasti jaderné energetiky v Evropě,“ dodává Ivo Tichý.

Systém řízení a kontroly regulačních tyčí reaktoru (RRCS) a systém řízení výkonu reaktoru (RCS) v rámci primární části jaderné elektrárny patří mezi nejúspěšnější produkty české firmy v oblasti jaderné energetiky. Jejich úkolem je regulovat, zpomalovat či v případě nutnosti zastavit štěpnou reakci v reaktoru. Po ukončení realizace na JE Kozloduj bude systém RRCS od české společnosti ZAT spolehlivě a bezpečně provozován na třinácti jaderných reaktorech typu VVER 1000. 

Klíčovými faktory pro úspěch na tak náročném trhu, jakým je jaderný průmysl, je znalost místní legislativy, požadavků regulačních orgánů pro jadernou bezpečnost i provozovatelů jaderných elektráren, včetně dodržování přísných mezinárodních předpisů,“ doplňuje Vladislava Česáková, členka představenstva ZAT. 

50 let dodávek do jaderné energetiky

V oblasti jaderné energetiky patří ZAT mezi významné světové hráče. Vyvíjí, vyrábí a dodává řídicí systémy zejména pro velké jaderné reaktory typu VVER, REP 1300 a další. Řídicí systémy společnosti ZAT rovněž řídí malé nebo výzkumné reaktory a související jaderné technologie. Firma se podílí i na vývoji jaderného reaktoru IV. generace. 

Řídicí systémy ZAT jsou dnes využívány na 43 jaderných blocích v 7 zemích, konkrétně ve Francii, Ukrajině, Slovensku, Maďarsku, Finsku, České republice a Arménii. Aktuálně má firma rozpracované dodávky řídicího systému pro čtyři reaktory VVER v České republice, dále pro dva nově stavěné bloky VVER jaderné elektrárny v Maďarsku a zároveň dodávky řídicích systémů pro tři bloky jaderných elektráren typu REP 1300 ve Francii.

Naše systémy řídí technologie i na všech českých a slovenských jaderných elektrárnách. Věříme, že naše české kompetence opět uplatníme i při plánované dostavbě nových jaderných bloků u nás,“ konstatuje Ivo Tichý. Společnost ZAT je zakládajícím členem Aliance české energetiky (CPIA).

V současné době ZAT realizuje dodávky za více než 2 miliardy korun a je v jednání o realizaci projektů za téměř 4 miliardy korun, a to ve všech oborech, na které se zaměřuje.

Denisa Ranochová

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář