Britové dokončují dvoupodlažní vědeckou budovu na Antarktidě

Datum 16.04.2023

Takto má po dokončení vypadat výzkumná stanice Rothera. Foto: British Antarctic Survey

Zima se blíží! Naštěstí ne u nás, ale na jižní polokouli a na Antarktidě obzvláště. Stavitelé dvoupodlažní vědecké budovy pro British Antarctic Survey (BAS), která má odolat polárním podmínkám a zároveň má být ekologická a energeticky účinná, závodí s příchodem antarktické zimy.

Ve velmi nehostinném antarktickém prostředí je důležité stavět budovy, které se musí vyrovnat s extrémními mrazy, silným větrem, sněhem a pohybujícími se ledovci na kontinentu. Nová budova Discovery Building na výzkumné stanici Rothera se staví už čtyři roky. Přes padesát dodavatelů závodí, aby dokončili hlavní stavební milníky dříve, než budou muset z nejzamrzlejšího kontinentu odejít, protože v příštích několika týdnech nastane antarktická zima.

Účelem Discovery Building je nahradit řadu starších budov jednou velkou budovou o rozloze 4 500 m² s předpokládanou životností půl století. Nová stavba byla nyní opláštěna modrým kovovým pláštěm a byla instalována provozní věž, která umožní personálu monitorovat přístaviště, provoz základny a letiště.

Tato jediná budova nejenže zefektivní vědecký a základní provoz, ale také poskytne velký poměr objemu k ploše pro lepší energetickou účinnost. Okna mají trojitá skla a stěny jsou izolované. Konstrukce budovy zahrnuje speciální deflektory, aby se na ní nebo kolem ní nehromadil sníh.

Kromě toho má Discovery vlastní kombinovanou teplárnu a elektrárnu a na střeše fotovoltaické panely. To je v oblasti, kde slunce šest měsíců nezapadá velmi užitečný zdroj energie. Podle BAS nová budova sníží emise uhlíku pro celou základnu o 25 %. Stavba bude znovu pokračovat po ukončení zimy, tj. až v listopadu a má být dokončena v roce 2025.

Richard Pappen
zdroj: British Antarctic Survey

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář