Pár hodin po ukončení atomové éry v Německu spustili Finové největší jaderný reaktor

Datum 17.04.2023

Elektrárna Olkiluoto 3. Foto: TVO

Několik hodin poté, co Německo ukončilo svou atomovou éru vypnutím posledních tří jaderných reaktorů, zahájil ve Finsku provoz největší jednotlivý reaktor v Evropě, uvedl včera jeho provozovatel. Elektrárna Olkiluoto 3 nové generace, který nyní vyrábí přibližně 14 % elektřiny v zemi, by měl být podle provozovatele TVO v provozu “nejméně dalších 60 let”.

Německo mezitím oficiálně ukončilo desetiletí využívání jaderné energie tím, že v sobotu vypnulo své poslední tři jaderné reaktory. Reaktor Isar 2 na jihovýchodě země, zařízení Neckarwestheim na jihozápadě a Emsland na severozápadě byly minulou sobotu před půlnocí odpojeny od elektrické sítě.

Největší evropská ekonomika se snažila opustit jadernou energetiku již od roku 2002, ale po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima v roce 2011 bývala kancléřka Angela Merkelová postupné vyřazování urychlila.

Ve Finsku byl mezitím uveden do běžného provozu evropský tlakovodní reaktor, a to přibližně 18 let po zahájení jeho výstavby a 14 let poté, co měl být původně uveden do komerčního provozu. Poté, co loni v září poprvé dosáhl plného výkonu, měl být v prosinci uveden do komerční výroby, ale během testovací fáze byl start několikrát odložen.

Elektrárenská společnost TVO popisuje reaktor Olkiluoto 3, který je postaven na ostrově na západě Finska jako “největší klimatický čin Finska” a dodala, že “urychlí přechod k uhlíkově neutrální společnosti”.

Michal Matějíček
zdroj: World Nuclear News

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář