Večeře ve stratosféře za 120 tisíc euro

Datum 23.04.2023

Foto: Zephalto

Francouzský startup Zephalto chce své pasažéry dopravit na okraj vesmíru v balonu, aby si tam při nádherném výhledu na zakřivenou Zemi mohli dopřát skvělou večeři. Cena 120 000 eur za osobu není žádná láce, ale je to pořád výrazně levnější než třeba start v raketě, která vás sice může dostat až ke Karmánově hranici, ale za podstatně vyšší cenu.

Rakety jsou totiž velmi složité a drahé na svůj provoz. Navíc cestující, kteří očekávají, že se vydají do vesmíru v kosmické raketě, musí projít školením a lékařskými prohlídkami, aby byla zajištěna bezpečnost. V případě balonového přístupu společnosti Zephalto to tak ale není. Zakladatel společnosti Zephalto a letecký inženýr Vincent Farret d’Astiès řekl agentuře Bloomberg, že jeho firma chce uskutečnit 60 letů ročně. Na palubu balonu Zephalto může nastoupit každý, kdo je dostatečně zdravý na to, aby mohl letět dopravním letadlem.

Zážitek na palubě luxusního balonu společnosti se však nebude podobat typickému komerčnímu letu. Balón bude stoupat do výšky 25 kilometrů v průběhu šesti hodin. Tato výška je třikrát vyšší než ta, ve které létají komerční letadla. V této maximální výšce se udrží 90 minut a cestující si budou moci vychutnat skvělé jídlo, víno a nádherný výhled. V této výšce mohou cestující už vidět zakřivení Země. Vnitřní prostor kapsle bude mít 20 metrů čtverečních a pojme šest cestujících a dva piloty.

Společnost Zephalto doufá, že lety zahájí už v roce 2025, a s ostatními firmami zabývajícími se vesmírnou turistikou sdílí jeden zásadní rys: Let si můžete rezervovat ještě předtím, než bude mít společnost vše připraveno. Stačí navštívit webové stránky společnosti Zephalto a složit tam zálohu 10 000 eur, a zbývajících 110 000 eur zaplatíte, až na vás přijde řada. Ovšem dříve než za dva roky to určitě nebude.

Richard Pappen
zdroj: Bloomberg

Dny teplárenství 700 x 200 px

Napsat komentář