Virgin Galactic zahájí za dva týdny první komerční let do vesmíru

Datum 17.06.2023

Unity 24. Foto: Virgin Galactic

Společnost Virgin Galactic Richarda Bransona, která se zabývá vesmírnou turistikou, se chystá koncem tohoto měsíce uskutečnit svůj první komerční let do vesmíru. Ve čtvrtek 15. června společnost oznámila plány na dva po sobě jdoucí komerční lety.

První vesmírný let Galactic 01 je naplánován na období od 27. do 30. června. Druhý let Galactic 02 byl naplánován na začátek srpna. Po těchto dvou letech chce společnost zahájit měsíční komerční lety. První z nich se má zaměřit na vědecký výzkum. Poletí s ním tři členové posádky z italského letectva a italské Národní rady pro výzkum, kteří budou provádět výzkum v mikrogravitaci. Pro tuto výzkumnou misi bude na palubě suborbitální vědecké laboratoře společnosti Virgin Galactic rozmístěno několik vědeckých nákladů.

Podle BBC zaznamenaly akcie Virgin Galactic krátce po tomto oznámení veliký nárůst. Společnost na lety do vesmíru údajně prodala více než 800 míst. Lety společnosti nabízejí úchvatný pohled na Zemi z vesmíru a také několikaminutový stav beztíže – z výšky přes 80 kilometrů nad Zemí. Tato krátká cesta do vesmíru stojí neuvěřitelných 450 000 dolarů na osobu.

Minulý měsíc se uskutečnil poslední zkušební let do vesmíru rakety Unity. Raketa se dvěma piloty a čtyřmi pasažéry při tomto testu letěla vysoko nad pouští v Novém Mexiku ve Spojených státech. Virgin Galactic již dříve uskutečnila pět zkušebních letů do suborbitálního prostoru. Systém suborbitálních kosmických letů společnosti se skládá především ze dvou jednotek: nosné části známé jako “VMS Eve” a pilotovaného kosmického letounu známého jako VSS Unity. Pokud vše půjde podle plánu, první komerční let odstartuje ze Spaceportu America v Novém Mexiku již tento měsíc.

Společnost Virgin Galactic rovněž staví flotilu nových vesmírných letadel třídy “Delta”, která v blízké budoucnosti umožní týdenní suborbitální lety. Kromě Virgin Galactic nabízí placené cesty do suborbitálního vesmíru také Blue Origin Jeffa Bezose.

Petr Svoboda
zdroj: BBC

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář