Autonomního robota v ochranné kouli překážky nezaskočí

Datum 23.07.2023

HMR může být vyslán všude tam, kde je příliš nebezpečné posílat lidi. Foto: Revolute Robotics

Americká společnost Revolute Robotics z Arizony představila autonomního robota Hybrid Mobility Robot (HMR), který může létat jako multikoptéra nebo se pomocí dvou gyroskopických kardanových kroužků otáčet libovolným směrem.

Robot je postaven tak, aby pracoval autonomně. Může se kutálet, ale také může využít svých letových schopností k tomu, aby se vznesl nad překážky. Pokud jde o poměr spotřeby elektřiny, tak letový režim spaluje baterii pětkrát rychleji než kutálení.

Společnost Revolute – založená dvojicí absolventů Arizonské univerzity – má postaveno a testuje několik pozoruhodně vypadajících prototypů. Společnost doufá, že nejprve bude prodávat plně vyvinutý HMR jako autonomního inspekčního robota pro uzavřené prostory, který se bude posílat například do potrubí – v takovém případě by letový režim umožňoval snadné stoupání po svislých úsecích potrubí způsobem, který koloví roboti nedokážou.

Má také potenciál ve vojenském využitím jako autonomní bezpečnostní dron. Další jeho využití je i v důlním průmyslu, například při posuzování strukturální integrity starších podzemních šachet, a samozřejmě při pátracích a záchranných akcích, dále při zneškodňování bomb – všude tam, kde by mohl pomoci zabránit ohrožení života člověka.

Petr Svoboda
zdroj: Revolute Robotics

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář