Webbův vesmírný dalekohled zachytil kosmický „otazník“

Datum 10.08.2023

Foto: NASA, ESA, CSA

Fotografii z vesmírného dalekohledu Jamese Webba (JWST), který obsahuje zobrazení otazníku, NASA zveřejnila sice už na konci června, ale teprve teď se mu začala věnovat široká pozornost. Některé hvězdáře nechává přemýšlet, zda nás vesmír motivuje k tomu, abychom v jeho hlubinách hledali tajemství, která můžeme odhalit.

Po analýze snímku, však vědci věří, že se s největší pravděpodobností jedná o dvě (možná i více) velmi vzdálené galaxie při vzájemné kolizi, přičemž z perspektivy Webbového dalekohledu tato kolize má tvar otazníku.

“Pravděpodobně je to vzdálená galaxie nebo potenciálně interagující galaxie [jejichž] interakce mohly způsobit zkreslený tvar otazníku,” uvedl pro portál Space.com Matt Caplan, odborný asistent fyziky na Illinoiské státní univerzitě.

Další ohromující objevy jako je tento kosmický otazník jistě přijdou díky schopnostem JWST s vysokým rozlišením blízkého infračerveného záření, které mu umožňují nahlédnout do vzdálených končin vesmíru a zaznamenat galaxie vzdálené až 13,4 miliard světelných let daleko, existoval jen 420 milionů let po velkém třesku.

Petr Svoboda
zdroj: Space.com

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář