Westinghouse dnes podal finální nabídku na stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech

Datum 31.10.2023

Foto: Westinghouse

Společnost Westinghouse Electric Company dnes spolu s partnerskou společností pro výstavbu Bechtel předložila návrh na dodávku až čtyř reaktorů AP1000®, nejbezpečnější a nejpokročilejší jaderné technologie současnosti, pro Českou republiku. Nabídka navrhuje výstavbu jednoho bloku AP1000 v jaderné lokalitě Dukovany, s možností výstavby dalšího bloku tamtéž a dvou dalších bloků v lokalitě Temelín.

Velvyslanec USA v České republice Bijan Sabet potvrdil, že americká vláda plně podporuje nabídku společností Westinghouse a Bechtel na výstavbu nového reaktoru v Dukovanech: „Vidíme vzájemné výhody jak pro Spojené státy, tak pro Českou republiku. Ze strategického hlediska energetické bezpečnosti by výběr americké technologie poskytl České republice spolehlivý zdroj čisté energie, který nejenže bude bojovat proti změně klimatu a snižovat emise, ale bude i investicí do české společnosti a vytvoří tisíce zelených pracovních míst v celém dodavatelském řetězci jaderné energetiky. Doufáme, že Česká republika bude partnerem společnosti Westinghouse pro jejich osvědčenou a pokročilou technologii AP1000, která byla navržena, licencována, postavena a je v provozu i v jiných částech světa.”

„Společnost Westinghouse je v České republice aktivní již od roku 1991. Jsme hrdí, že můžeme partnerství s Českem nadále rozvíjet a poskytovat bezpečné a spolehlivé zdroje jaderné energie,” řekl Patrick Fragman, prezident a generální ředitel společnosti Westinghouse. „Nenechte se mýlit, jde o typ budoucnosti, kterou chceme budovat pro všechny, a to nejen za 30 let, ale i za 80 až 100 let.”

„Společnost Westinghouse spolupracuje s Českou republikou v oblasti jaderné energetiky více než 30 let a jsme hrdí, že můžeme tento závazek dále naplňovat poskytováním bezpečné a spolehlivé jaderné energie díky naší osvědčené technologii AP1000,” řekl David Durham, Prezident společnosti Westinghouse pro energetické systémy. „Společně můžeme položit základy pro čistou a bezpečnou energetickou budoucnost, která se rozšíří na dalších 80 let provozu či více.”

„Již více než 70 let stojí společnost Bechtel v čele inovací v jaderném průmyslu,” řekl John Howanitz, prezident obchodní divize Bechtel Nuclear, Security and Environmental. „Těšíme se, že budeme moci v České republice sdílet naše odborné znalosti a zkušenosti, abychom nejen zajistili čistou a spolehlivou jadernou energii, ale také posílili místní dodavatele v jaderné energetice v celém regionu pro další generace.”

Společnost Westinghouse má hluboké vazby na český jaderný průmysl, které sahají až do roku 1993, kdy začala dodávkami pokročilých přístrojových a řídicích systémů pro elektrárnu Temelín, čímž vznikla místní dodavatelská síť, která se stále rozrůstá. V roce 2024 bude společnost Westinghouse dodávat jaderné palivo do jaderných elektráren Dukovany i Temelín jako jediný reálný alternativní dodavatel pro země provozující starší ruské jaderné bloky.

Strategie společností Westinghouse a Bechtel spočívající ve využití místního dodavatelského řetězce zvýší možnosti českých podniků podílet se na novém jaderném projektu. Nasazení technologie AP1000 jinde v regionu také povede k větší synergii, která bude přínosem pro český jaderný průmysl a vytvoří další podíl pro dodavatele, kteří se budou účastnit projektů v celé střední a východní Evropě. V listopadu 2022 si polská vláda vybrala reaktor AP1000 pro spuštění svého vůbec prvního jaderného energetického programu. Bulharsko si rovněž vybralo technologii AP1000 pro další bloky v lokalitě Kozloduj, zatímco Ukrajina se zavázala postavit devět bloků AP1000 v různých lokalitách.

AP1000 je jediným provozovaným reaktorem Generace III+ s plně pasivními bezpečnostními systémy, modulární konstrukcí a nejmenšími rozměry na MWe na trhu. V USA, v lokalitě Vogtle v Georgii, dosáhl jeden blok AP1000 komerčního provozu a vyrábí elektřinu pro rozvodnou síť, zatímco druhý blok nedávno dokončil počáteční zavážku paliva a komerční provoz se očekává na začátku roku 2024. Čtyři reaktory AP1000 v současnosti v Číně dosahují rekordů v provozním výkonu a dostupnosti, dalších šest reaktorů je zde ve výstavbě a dva další byly vybrány pro budoucí projekty. Tato technologie se zvažuje také v řadě lokalit ve střední a východní Evropě, ve Spojeném království a v Severní Americe.

Michaela Nováčková

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář