Energie z pobřežních vln na Faerských ostrovech

Datum 12.11.2023

Jednotlivé komponenty zařízení vyrábějící elektřinu z přílivových vln. Foto: Minesto

Švédská společnost Minesto dokončila testování svého přílivového energetického zařízení Dragon 12 o výkonu 1,2 MW. Systém bude nyní převezen na Faerské ostrovy v Dánsku, kde bude instalován a uveden do provozu.

Společnost Minesto byla založena v roce 2007 jako tzv. spin-off švédské letecké společnosti Saab. Od té doby společnost Minesto úspěšně rozvíjí své technologie a vlastní 92 patentů ve 12 patentových portfoliích pokrývajících všechny klíčové trhy. V roce 2022 společnost Minesto úspěšně uvedla do provozu první takovouto “elektrárnu” Dragon ve Vetmannasundu na Faerských ostrovech.

Přílivové a odlivové proudy a mořské proudy jsou na rozdíl od větru a slunce předvídatelné. Příliv a odliv je způsoben gravitačním působením Měsíce na Zemi. Nepřetržitý usměrněný pohyb mořské vody způsobený gravitací, větrem a hustotou vody se označuje jako oceánský proud, který je často trvalý.

Patentované zařízení společnosti Minesto využívá tyto přílivové a odlivové proudy a oceánské proudy k výrobě energie pomocí jedinečné techniky srovnatelné s drakem létajícím ve větru.

Drak se pohybuje tak, že křídlo využívá hydrodynamickou vztlakovou sílu, kterou poskytuje podvodní proud. Palubní řídicí systém autonomně řídí draka po předem definované osmičkové trajektorii a táhne turbínu vodou při průtoku vody několikanásobně větším, než je rychlost proudu. Hřídel turbíny pohání generátor, který posílá energii do sítě prostřednictvím podmořského kabelu.

Zařízení je instalačně jednoduché a levný je i jeho provoz a údržba. Kromě toho je toto zařízení velmi lehké. Společnost tvrdí, že na vyrobenou MW je dokonce 15x lehčí než podobná konkurenční zařízení. Z toho vyplývá i jednoduchá údržba, která se může vzhledem k váze zařízení provádět také na břehu.

Petr Svoboda
zdroj: Interesting Engineering

Výystava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář