Baterie obsahující 90 tun lithia dnes zahájila ostrý provoz

Datum 01.02.2024

Dnes byla slavnostně spuštěna největší česká baterie ve Vítkovicích. Akumulátor ČEZ ESCO pomůže stabilizovat energetickou soustavu. Foto: René Pajurek

Devadesát tun lithia v baterii se zdá jako ohromné číslo. Tolik je jej obsaženo v největší české lithiové baterii, která dnes zahájila v Ostravě-Vítkovicích svůj ostrý provoz. Při poklesu frekvence v síti pod 50 Hz je baterie s výkonem 10 MW schopná dodávat regulační energii v řádu milisekund a naopak při frekvenci nad 50 Hz ji ze soustavy stejně rychle odebírat.

Bateriové zařízení pracující ve vazbě s plynovými energetickými bloky zmodernizovaného Energocentra s výkonem 10 MW je o více než 30 % větší než doposud největší baterie na našem území. V případě potřeby dokáže stabilizovat síť a je schopna pojmout energii pokrývající denní spotřebu více než tisíce domácností. Dodavatel bateriového systému – společnost ČEZ Energetické služby uvádí, že díky unikátní konstrukci bez vnitřní chodbičky má oproti standardním akumulátorům o 20 % vyšší kapacitu. Celá sestava má 40 bateriových racků ve kterých je 1360 modulů, jak můžete vidět na fotografii vlevo. Váha jednoho modulu je zhruba 70 kilogramů.

Jsme rádi, že právě Ostrava má aktuálně největší bateriový systém v republice a věříme, že budeme inspirací i pro další místa. Pro nás je tento projekt velmi důležitý, protože je dalším garantem stabilní dodávky Energocentra pro průmysl, veřejnou správu i domácnosti v celé ostravské aglomeraci. Zdejší elektrárna dodává elektřinu, zemní plyn, teplo, vodu a stlačený vzduch například pro Třinecké železárny, Vítkovice Holding nebo Vítkovickou Nemocnici,” říká Jan Dohnal, primátor Ostravy.

Nová největší baterie v České republice představená dnes novinářům není zdaleka jediná modernizace energetiky ve Vítkovicích. V posledních letech tady ve Vítkovicích postavili novou ekologickou kotelnu se třemi kotly a s kogeneračními jednotkami. Celková investice, mj. i do lepšího ovzduší v Ostravě, činila 140 milionů korun. Emise oxidu síry se na Ostravsku díky tomu snížily o 410 tun, emise oxidu síry o bezmála 300 tun a pevných znečišťujících látek o 6 tun.

Za zmínku ještě stojí, že na dodávce a zprovoznění bateriového systému se podílela společnost IBG Česko, která má v oblasti bateriových úložišť dlouhodobé zkušenosti.

René Pajurek

Výstava Volty 700 x 200 px

Komentáře k článku (13)

 1. A jakou má ta baterie tedy kapacitu? Podle hmotnosti to může být asi 5MWh … ale je to skoro ten nejdůležitější údaj, ale není uveden, nebo jsem ho přehlédl? Je uveden jenom údaj 10MW, což je schopnost maximálního okamžitého špičkového výkonu 🙁

 2. Autor příspěvku něco přehlédnul nebo je v oblasti energetiky amatér. Základní údaj jakéhokoliv energetického akumulátoru je jeho energetická kapacita, která se vyjadřuje ve Wh, kWh, MWh, GWh. Například přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně má dva generátory, každý o výkonu 325 MW. Technická zásoba vody v horní nádrži vystačí na 5 hodin činnosti generátorů. Energetická kapacita této přečerpávací elektrárny je pak 2 x 325 x 5 =3250 MWh. Pokud by byl uveden údaj o energetické kapacitě největší lithiové baterii u nás, pak teprve máme s čím srovnávat. Nebo že by se to nechtělo?

 3. Tady vůbec nejde o kapacitu, jako že by po totálním výpadku energie jelo celé Ostravsko včetně průmyslu na baterku. ;D
  Tahle baterie slouží pouze ke stabilizaci parametrů fungující elektrické sítě na Ostravsku, takže tam jde spíše o potřebu krátkodobého vysokého výkonu, který je hned následně do baterie vrácen než o dlouhodobou kontinuální dodávku energie.

 4. Chtěl bych se zeptat,jak dlouho může tolik baterií hořet,až nastane nějaký problém

  1. U takových systémů se v případě požáru napustí prostor okamžitě inertním plynem, který zamezí hoření.

 5. Cutace z článku: “Emise oxidu síry se na Ostravsku díky tomu snížily o 410 tun, emise oxidu síry o bezmála 300 tun a pevných znečišťujících látek o 6 tun.”

  Tak snížení emisí oxidu síry o 410 tun nebo o 300 tun? A snížení emisí oxidu uhlíku žádné?

 6. Dobrý den. Podstatné je to, že se sníží nepříjemný stav ovzduší v oblasti Ostravy. Mám jeddinou otázku, to je naše lithium nebo dovoz.
  Děkuji

Napsat komentář