Video: Humanoidní robot Eve dosahuje pokrok v autonomní práci

Datum 18.02.2024

Foto: 1X

Humanoidi od společnosti 1X dosahují velkého pokroku v autonomním způsobu práce. I když společnost 1X připravuje dvounohou verzi nazvanou Neo, současný humanoid Eve nemá v tuto chvíli ani nohy, ani obratné humanoidní ruce. Oproti robotům od společností Tesla nebo Agility proto vypadá tento humanoid 1X, pohybující se na kolovém podvozku a mající místo rukou má jen drápy pro uchopení různých věcí, na první pohled dost nedotaženě. Video níže však ukazuje na velmi dobrou souhru při plnění zadaných úkolů.

Hlavním místem jejich nasazení budou ploché sklady a továrny s betonovou podlahou, kde pravděpodobně nebudou muset chodit po schodech ani nic překračovat. Tito humanoidní roboti si také sami otevírají dveře, odskakují k nabíjecím stanicím a připojují se k nim, přičemž používají složitý dřepovací manévr, aby se dostali k zástrčce u kotníků.

Společnost takto vycvičila 30 robotů Eve, každého na řadu jednotlivých úkolů, zřejmě pomocí imitačního učení prostřednictvím videa a teleoperace. Poté toto naučené chování použili k tréninku “základního modelu” schopného široké sady akcí a chování. Tento základní model byl poté vyladěn na schopnosti specifické pro dané prostředí – úkoly ve skladu, obecná manipulace s dveřmi atd.

Společnost 1X nabírá operátory těchto humanoidů ve svých kancelářích v Oslu i v americkém Mountain View a na svých stránkách láká zájemce o práci v jejich firmě na možnost si vyzkoušet, jaké to je žít ve skutečném “Westworldu”.

Petr Dvořák
zdroj: 1X

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář