Doosan u nás investuje miliardy korun. Zapojí se i do dostavby JE Dukovany

Datum 15.05.2024

Foto: Doosan

Jihokorejský Doosan, světový výrobce parních turbín, chytrých strojů a polovodičů, představil dnes v Praze významné investice do české ekonomiky. Zároveň podepsal klíčová memoranda s českými firmami o spolupráci na projektech v tuzemsku i v zahraničí.

Společnost Doosan patří mezi světové výrobce turbín v oblasti jaderné i klasické energetiky. „Jako silný partner firmy Korea Hydro & Nuclear Power přicházíme do České republiky podpořit její aktivity v tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany. Pokud získá tuto pro český i korejský průmysl významnou zakázku, bude turbínu pro sekundární ostrov, jedno z hlavních zařízení jaderné elektrárny, dodávat česká firma Doosan Škoda Power. To výrazně přispěje k naplnění záměrů české vlády k zapojení lokálních firem do dostavby nových jaderných zdrojů,“ uvedl Jeongwon Park, předseda představenstva skupiny Doosan na dnu česko-korejského průmyslového partnerství Doosan Partnership Day, který se konal 13. května v Praze na Žofíně.

Kromě toho představil plán Doosan Enerbility přesunout do Plzně klíčová know-how v oblasti výroby vzduchem chlazených generátorů s výkonem do 300 MW a vývoj a výrobu technologií plynových a vodíkových turbín,které pomohou České republice stát se významným evropským hráčem v segmentu výroby bezuhlíkové energie. 

„Rozhodli jsme se přenést do České republiky technologii pro výrobu vzduchem chlazených generátorů parních turbín pro dodávky do elektráren i malých modulárních reaktorů tak, aby se český průmysl významně podílel na projektech skupiny Doosan na světových trzích. Zároveň v Plzni plánujeme vybudovat centrum vodíkových spalovacích turbín v Evropě, které přinese více pracovních míst a zařadí Českou republiku na mapu několika málo výrobců na světě,“ doplnil Seungwoo Sohn, generální ředitel Doosan Enerbility Power Service Business Group.

Akce Doosan Partnership Day se zúčastnili vysocí představitelé koncernu: Jeongwon Park, předseda představenstva skupiny Doosan, Yeonin Jeong, místopředseda představenstva Doosan, a Scott Park, místopředseda představenstva Doosan Bobcat. 

Pozvání také přijali Youngki Hong, korejský velvyslanec v České republice, Tomáš Ehler, zástupce vrchního ředitele Sekce energetiky a jaderných zdrojů Ministerstva průmyslu a obchodu, dále představitelé Korea Hydro & Nuclear Power a padesáti českých partnerských společností.

Jeongwon Park ve svém projevu k více než dvěma stovkám účastníků zdůraznil, že koncern Doosan dlouhodobě udržuje úzkou spolupráci s českou vládou i soukromými společnostmi v oblasti energetiky a strojírenství.

Nebudeme šetřit investicemi ani podporou. Chceme, aby mohl český a korejský průmysl v budoucnu společně růst a vzájemně těžit ze své konkurenceschopnosti a odborných znalostí, které společně uplatníme nejenom na dodávkách v České republice, ale také na globálním trhu,“ doplnil.

Ke stvrzení jeho slov byly na slavnostním večeru podepsány dohody o spolupráci mezi Doosan Enerbility Nuclear Business Group, Doosan Enerbility Power Service Business Group a českými společnostmi Vítkovice, ZAT, Škoda JS a MICO, například na výrobu výměníků tepla nebo pomocných zařízení pro jaderné elektrárny.

Zapojení do dostavby JE Dukovany 

Na prestižním Doosan Partnership Day vystoupil také Daniel Procházka, provozní ředitel Doosan Škoda Power, který hovořil o připravenosti firmy na dostavbu nových jaderných zdrojů v ČR.

„Jsme připraveni dodat nejmodernější generaci parní turbíny v požadovaném výkonu. V České republice máme mimo jiné i tu nejlepší referenci. Více než dvacet let naše turbína zajišťuje bezpečný chod Jaderné elektrárny Temelín. Rád bych zdůraznil, že naše technologie je odzkoušená, jednoduše dopravitelná a zejména jsme schopni zajistit okamžitý servis přímo z České republiky.“ 

Skutečnost, že bude „Tým Korea“ realizovat projekt na dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany, otevře českému průmyslu obrovskou příležitost uplatnit své know-how na dalších světových trzích. Kromě jaderné energetiky významně vzroste vzájemná spolupráce i v segmentech parních, plynových a vodíkových turbín, ve kterých bude český i korejský průmysl hrát významnou roli na globálním trhu.

„Týmem Korea označujeme odborné skupiny z České republiky a Jižní Koreji, které budou zajišťovat výrobu v České republice a koordinovat dodávky na lokálních trzích,“ upřesnil Daniel Procházka.

Doosan má v oblasti jaderné energetiky za sebou řadu úspěšných realizací. Po společném projektu s Korea Hydro & Nuclear Power na jaderné elektrárně Barakah ve Spojených arabských emirátech je pro obě firmy stavba nových jaderných bloků v České republice dalším zásadním projektem v zahraničí, na němž chtějí společně participovat.

Denisa Ranochová

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář