Northrop Grumman představil podvodní dron Manta Ray

Datum 18.05.2024

Prototyp Manta Ray, nové třídy podvodního vozidla bez posádky, ve skutečné velikosti. Foto: Northrop Grumman

Jedná se zatím o prototyp dronů UUV (unmanned underwater vehicle), který může provádět podvodní operace na dlouhé vzdálenosti, s delším trváním a velkým užitečným zatížením. Dron se jmenuje Manta Ray a byl vyvinutý v rámci programu Agentury pro pokročilé obranné výzkumné projekty (DARPA). Tyto podvodní drony se vyznačují pohonem s nízkou spotřebou energie, zvýšenou kapacitou nákladu a s vylepšeným hospodařením s energií.

Podle agentury DARPA je cílem iniciativy Manta Ray demonstrovat klíčové technologie pro novou generaci UUV s dlouhým dosahem a dlouhým trváním, které nesou užitečný náklad. Tato nová třída UUV bude v případě úspěchu po nasazení fungovat nezávisle na plavidlech ovládaných lidmi a přístavech. Slibuje, že posílí schopnosti velitele bojových jednotek, aniž by narušovala probíhající operace.

Dokovací stanice pro tato plavidla využívá energii z tepelného gradientu oceánu – neboli teplotní rozdíly mezi povrchovou smíšenou vodou a chladnějšími hloubkami – a přeměňuje ji na elektřinu. Ve spojení s elektrickým konektorem Northrop se samočinnou izolací a mokrým připojením usnadňuje tato sestava podvodní připojení i při ponoření.

“Manta Ray je vícefázové úsilí, které zahrnuje demonstraci kritických technologií na moři. Program využívá disciplinovaný přístup systémového inženýrství k definování cílů demonstračního systému a identifikaci technologií potřebných pro budoucí systémy,” uvedla DARPA.

V budoucích námořních konfliktech bude klíčové mít k dispozici různé schopnosti UUV. Technologie použité v Manta Ray, by mohly výrazně ovlivnit podvodní vojenské operace. Její význam roste s ohledem na současné scénáře, do nichž země jako Čína výrazně investují.

Petr Dvořák
zdroj: Northrop Grumman

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář